Wśród lubianych i popularnych napojów mlecznych ważne miejsce zajmuje kefir. W kuchni polskiej wykorzystywany jest do różnych potraw i posiłków, a także pity samodzielnie. Nie ma wątpliwości, że picie kefiru ma korzystne konsekwencje dla zdrowia, ma on bowiem mnóstwo wartości odżywczych. Wybierając kefir w czasie zakupów, trzeba jednak zwrócić uwagę na jego skład oraz producenta. Polecane są zwłaszcza te produkty, które pochodzą z Okręgowych Spółdzielni Mleczarskich, takich jak OSM Krasnystaw.

Co to jest kefir i jak powstaje?

Kefir to napój pochodzący z Kaukazu, otrzymywany z fermentowanego mleka i zawierający charakterystyczną mikroflorę ziaren kefirowych. Ma białą lub jasnokremową barwę, lekko zawiesistą konsystencję i charakteryzuje się wyrazistym, kwaśnym smakiem. Dzięki obecnym w nim pęcherzykom dwutlenku węgla, jest delikatnie musujący, a także orzeźwiający. Najczęściej produkuje się go z mleka krowiego, a niekiedy również z koziego i owczego. Kefir jest niskokaloryczny, ale równocześnie sycący, dzięki czemu mogą spożywać go osoby na diecie i dbające o linię.

Jakie składniki odżywcze ma kefir?

Kefir uważany jest za jeden z najlepszych naturalnych probiotyków, dlatego jego picie zaleca się osobom, które chcą zadbać o prawidłową florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym. Ma w sobie również liczne witaminy: B1, B12, K, biotyny oraz kwas foliowy. Jak każdy napój mleczny, dostarcza organizmowi wapna i magnezu, przez co wpływa pozytywnie na układ kostny, hormonalny oraz nerwowy.

Jak wybrać dobry kefir?

Wybierając kefir, należy zwrócić uwagę na jego skład. Powinny być w nim same naturalne elementy: mleko, białka mleka oraz żywe kultury bakterii i drożdży kefirowych. Lepiej unikać produktów zawierających glutaminian sodu, cukier, syrop glukozowo-fruktozowy lub zagęszczacze. Przy kupnie kefiru znaczenie ma również jego opakowanie. Do gotowania najlepszy będzie kefir w kubku, natomiast jeśli chcesz zabrać ten napój do pracy lub na wycieczkę, zdecyduj się na butelkę. Obydwa typy opakowań oraz kefiry wykonane ze świeżego i naturalnego polskiego mleka, posiada w swojej ofercie Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Krasnystaw. Pełną specyfikację produktu znaleźć można pod adresem: https://www.krasnystaw.eu/pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here