Istnieje wiele zawodów i profesji, w których konieczna jest ochrona dłoni. Oczywiście mowa tu nie tylko o szkodliwych czynnikach zewnętrznych, ale także o patogenach i bakteriach, które mogą się na nich osadzać. W tym momencie nieocenione stają się rękawiczki jednorazowe. Jednak do czego dokładnie one służą i jakie ich rodzaje można wyróżnić?

Do czego służą jednorazowe rękawiczki?

Rękawiczki ochronne są większości z nas świetnie znane. Zwykle wykonane są one z grubego materiału, a także posiadają dodatkowe wzmocnienia w obrębie palców. Są one głównie przeznaczone do tego, by chronić dłonie przed różnorodnymi uszkodzeniami i kontuzjami. Jednak rękawiczki jednorazowe, spełniają nieco odmienną rolę. Ich zadaniem jest przede wszystkim zachowanie sterylności dłoni, a także ochrona przed patogenami, bakteriami i innymi zanieczyszczeniami, które mogą pojawić się na ich powierzchni. Z jednorazowych rękawiczek często korzystają lekarze, dentyści, kosmetyczki, a także osoby, które mają bezpośredni kontakt z żywnością.

Jakie rodzaje rękawiczek jednorazowych można wyróżnić?

W sklepach jak np. https://czystyszop.pl/, dostępnych jest wiele rodzajów rękawiczek jednorazowych. Różnią się one nie tylko materiałem, z którego zostały one wykonane, ale także zakresem ochrony dłoni oraz przeznaczeniem.

Rękawiczki lateksowe

To jeden z najpopularniejszych rodzajów rękawiczek jednorazowych. Są one wykonane zwykle z naturalnego kauczuku i bardzo często wykorzystywane są przez lekarzy. Cechują się one dużą elastycznością. W kilka sekund można je założyć lub ściągnąć. Świetnie chronią one przed wirusami i bakteriami. Jednak materiał może się szybko zniszczyć np. podczas kontaktu z substancjami chemicznymi.

Rękawiczki winylowe i nitrylowe

Rękawiczki winylowe i nitrylowe są do siebie względnie podobne. Zapewniają one świetną ochronę przed zabrudzeniami i różnymi substancjami, aczkolwiek w nieco mniejszym stopniu chronią dłonie przed patogenami. Modele winylowe wykonywane są z tworzywa PCV, z kolei nitrylowe produkowane są z syntetycznego kauczuku. Rękawiczki te są mniej elastyczne od lateksowych odpowiedników.

Rękawiczki foliowe

Rękawiczki foliowe są przede wszystkim wykorzystywane w placówkach gastronomicznych. Można je kupić w kilku rozmiarach, a z uwagi na sposób ich wykonania, są także bezpieczne dla alergików. Jednak rękawiczki jednorazowe, foliowe nie przylegają ściśle do skóry. W praktyce oznacza to, że zapewniają one jedynie podstawowy stopień ochrony przed patogenami i bakteriami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here