Wiele czynników składających się na tryb życia wpływa w istotnym stopniu na zdolności poznawcze i pamięć. Jednym z nich jest sen. Jego optymalna ilość jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i całego układu nerwowego. Jak wypoczynek wpływa na pamięć? Czy można pozytywnie wpłynąć na procesy kognitywne wprowadzając zdrowe nawyki w zakresie snu?

Zdolności poznawcze – najważniejsze mechanizmy

Zdrowy, głęboki i nieprzerwany sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Dzięki niemu umysł jest w stanie się skoncentrować i przez długi czas utrzymać uwagę na jednym, wykonywanym zadaniu. Z tego powodu osoby dbające o sen są bardziej efektywne w pracy i częściej zyskują uznanie na polu zawodowym. Dotyczy to również wszelkiego rodzaju branż kreatywnych. Twórcze myślenie odblokowuje się dzięki temu, że umysł podczas fazy REM łączy ze sobą różnego rodzaju pomysły i myśli. Sprawia to, że możliwe jest odnalezienie nowych rozwiązań po przebudzeniu.

Wpływ snu na konsolidację pamięci

Czym tak naprawdę jest konsolidacja pamięci? Ten tajemniczy termin określa proces przekształcania informacji zdobytych danego dnia oraz przenoszenia ich do pamięci długotrwałej. Bez tego mechanizmu niemożliwe byłoby zdobywanie nowych umiejętności, krytyczne myślenie i tworzenie kreatywnych idei.

  • Faza REM – sen jest podczas niej dość płytki. Mózg przetwarza wówczas emocje związane z wydarzeniami mającymi miejsce danego dnia. To ten element decyduje w dużej mierze, które fragmenty wspomnień zostaną zapamiętane na dłużej.
  • Faza NREM – nowe wiadomości są podczas tej fazy łączone z dotychczas zdobytą wiedzą o sobie i o świecie.
  • Neurony – sen to czas powstawania i wzmacniania połączeń neuronalnych. W ten sposób powstają struktury pamięciowe.
  • Potrzebne informacje – śpiąc, mózg eliminuje zbędne wiadomości, które nie są przydatne i nie powinny być przenoszone do pamięci długotrwałej.
  • Nauka – zdobywanie wiedzy i jej utrwalanie to mechanizmy, które nie mogą odbywać się bez odpowiedniej ilości snu.
  • Uczucia – konsolidacja pamięci wiąże się nie tylko z wiedzą, kreatywności i rozsądkiem. Ma też znaczenie dla przetwarzania emocji uczenia się rzeczy o sobie, swoich wartościach i potrzebach.

Jak poprawić pamięć dzięki zadbaniu o sen?

Wprowadzenie zdrowych nawyków związanych ze snem może okazać się cennym działaniem, które doskonale wpłynie na poprawę pamięci i zdolności poznawczych. Duże znaczenie mają warunki panujące w sypialni – dotyczy to w szczególności materaca. A dlaczego? Równomierne podparcie kręgosłupa zapobiega ciągłemu budzeniu się w nocy w związku z odczuwanym dyskomfortem. Dzięki temu fazy snu przebiegają prawidłowo i pozwalają umysłowi na efektywne przeprowadzenie procesu konsolidacji pamięci. Warto więc dobrze dopasować twardość i wypełnienie materaca do potrzeb konkretnej osoby.

Artykuł powstał we współpracy z Hilding.pl.

Zastanawiając się nad tym, jak poprawić swoją pamięć i zdolności poznawcze, warto wziąć pod uwagę wprowadzenie zmian w codziennej rutynie, które poprawią jakość snu. Dobre wyposażenie sypialni, kładzenie się do łóżka o stałych porach i odnalezienie relaksujących aktywności w godzinach wieczornych, to doskonałe sposoby na zadbanie o swoją psychikę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here