Zima jest okresem wyjątkowo trudnym dla pojazdów, które nie są garażowane. Niskie temperatury związane coraz częściej z dużymi ich wahaniami w dzień i w nocy, opady deszczu oraz śniegu sprawiają, że takie elementy jak szyby samochodowe są bardzo narażone na uszkodzenia i trwałe zniszczenia. Dużym problemem są powstające na nich mikropęknięcia, które nie muszą objawiać się od razu, ale nawet po paru miesiącach.
Sprawdzaj szyby
Dlatego ważne jest, aby w tym czasie przed każdą jazdą – zwłaszcza na dłuższe, pozamiejskie trasy – sprawdzać stan szyb przed wyruszeniem. Pozwoli to ocenić, czy powstały na nich widoczne rysy i pęknięcia. W razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej nie wsiadać do takiego auta. Awaria szyby, nawet w postaci zwykłego „pajączka”, może doprowadzić do niebezpiecznego wypadku drogowego, gdy w ułamku sekundy kierowca po prostu traci całą widoczność. Najdokładniej stan szyb można sprawdzić w warsztacie samochodowym lub na stacji diagnostycznej.
Korzystaj z pomocy fachowców
Kiedy już wykryje się jakieś ubytki w szybie, które mogą być niebezpieczne, należy je jak najszybciej usunąć. Zwykle stosuje się specjalne kleje i wzmacniacze, które wypełniają luki i spajają naruszone szkło. Trzeba to jednak zrobić u profesjonalistów w serwisie szyb samochodowych a nie na własną rękę w garażu. Przede wszystkim dlatego, że sami nie mamy zwykle dostępu do specjalistycznych narzędzi i materiałów, które wykazują odpowiednie właściwości i których stosowanie będzie w pełni bezpieczne.
Wymiana szyb w aucie
Ostatecznością może okazać się konieczna wymiana szyb w samochodzie. W takim przypadku najlepiej wybrać profesjonalny serwis szyb https://hanesco.pl/, który zrobi to sprawnie i od ręki. Najczęściej wymienia się jednak nie szyby przednie, ale boczne od strony kierowcy. Przednie wymagają sytuacji zwykle wtedy, gdy… potraktuje się je gorącą wodą w celu przyśpieszenia topnienia lodu. Niestety to częsty błąd popełniany zwłaszcza przez kierowców amatorów. W wyniku nagłego szoku temperaturowego szyba bowiem dosłownie pęka.