Zapewne znamy już niejeden styl architektoniczny. Nawet jeśli nie do końca interesuje nas branża związana z projektowaniem wnętrz, mimowolnie natrafiamy na opisujące ją artykuły, przeglądając codzienne gazety czy kolorowe czasopisma bądź oglądając programy telewizyjne. Jeśli w którymś z tych miejsc zauważyliśmy pomieszczenia, w których znalazły się przede wszystkim skandynawskie dodatki, od razu mogły nas one zachwycić swoją surowością i prostotą. Chcąc osiągnąć taki efekt we własnym lokalu, musimy go udekorować według zasad stylu skandynawskiego. Nie jest to trudne. W tym artykule postaramy się wyjaśnić główne założenia tego zdobywającego coraz większą sławę stylu.

Skandynawskie dodatki

W stylu skandynawskim bardzo ważne są kolory. Kluczową barwą jest dla niego biel, dlatego to ona powinna przeważać w naszym domu. Wskazane będą tutaj białe meble, dodatki czy nawet sprzęty kuchenne, które w połączeniu stworzą niesamowity efekt. Oczywiście pomieszczenie uzupełnione artykułami wyłącznie w jednym kolorze mogłoby zaprezentować się dość nudno, szaro i zwyczajnie, dlatego mimo wszystko warto by było je czymś urozmaicić. Do tego celu zastosujmy jednak jedną, dwie lub maksymalnie trzy inne barwy. Dobrym wyborem będzie kontrastująca z bielą czerń, klasyczny brąz bądź modny ostatnio grafit. Pamiętajmy jednak, że w skandynawskich pomieszczeniach ma przeważać biel, dlatego z niej absolutnie nie możemy zrezygnować. Zdecydujmy się natomiast na dekoracje skandynawskie w innej, cieplejszej barwie, ożywiając tym sposobem proste aranżacje.

W wybranym przez nas stylu architektonicznym ważną rolę pełni oświetlenie. Na nim powinniśmy się skupić już na samym początku, by dzięki niemu wspaniale ożywić puste przestrzenie. Dopasujmy zatem do poszczególnych pomieszczeń proste lampy wiszące, stojące bądź kinkiety. Następnie, gdy już cały dom zostanie delikatnie rozjaśniony, zdecydujmy się na inwestycję w odpowiednie meble. Szukając ich, zwracajmy uwagę przede wszystkim na wyroby proste o geometrycznych kształtach. Niech nawet nie kusi nas zakup fantazyjnych szafek czy bogato zdobionych łóżek, które nie mają nic wspólnego ze stylem skandynawskim. Meble możemy nawet samodzielnie zaprojektować, wykonując je w specjalnej firmie na zamówienie. Będzie to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, bo dzięki niemu sami dokładnie ustalimy, jak mają one ostatecznie się prezentować.

Dekorowanie domu według zasad stylu skandynawskiego na pewno nie będzie proste, jednak gdy już się na nie zdecydujemy, nie pożałujemy swojej decyzji. Samodzielnie uda nam się osiągnąć rewelacyjne efekty wizualne, które mogłyby być dziełem najlepszych projektantów. Styl skandynawski jest bardzo praktyczny, dlatego podczas codziennych, zwykłych chwil na pewno mocno go docenimy. Odwiedzający nasze skromne progi znajomi także dostrzegą przeprowadzoną przez nas metamorfozę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here