Nie trzeba wynajmować drogiego hotelu z wyżywieniem, by mieć udane wakacje. Można być samowystarczalnym i zdecydować się na wakacje na kółkach, czyli kamperowanie. Mamy wtedy do dyspozycji zarówno wygodne miejsca do spania, jak i aneks kuchenny z lodówką i blatem roboczym, a nawet kuchenką. Jednak największym problemem, jak zapewne możecie się domyślić jest zapotrzebowanie na prąd. Warto zdawać sobie sprawę, że jeżeli w Waszej przyczepie ma być lodówka, to zapotrzebowanie jest spore, dlatego też zamiast ciągłego ładowania akumulatora, lepiej skorzystać z możliwości, jaką daje energia słoneczna. Zatem dobrym wyborem jest fotowoltaika do kampera.

Zalety fotowoltaiki do kampera. Gdzie dokonać montażu?

Decydując się na solary do kampera, mamy własną energię, ale pierwszym czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę przy wyborze jest ilość miejsca na dachy bądź też bocznej lub tylnej ścianie. W tych miejscach można bowiem zamontować panele słoneczne do kampera. Tutaj do wyboru macie panele elastyczne monokrystaliczne bądź też panele słoneczne nieelastyczne, które muszą znajdować się na specjalnym rusztowaniu. Oczywiście ta druga opcja jest tańsza. Gdy już wybierzecie rodzaj, to teraz przed Wami stoi zadanie obliczenia mocy, której potrzebujecie. Bądźmy szczerzy większość korzysta z wielu urządzeń, a przy tym korzystając z lodówki trzeba wiedzieć, że to ona pobiera najwięcej energii elektrycznej. Jeżeli będziecie korzystać np. z telewizora, małej lodówki i np. oświetlenia ledowego, to będziecie potrzebować do 200 W mocy. A więc warto postawić na akumulatory o pojemnościach od 80 do 100 Ah. Jeżeli jednak na waszym wyposażeniu będzie dodatkowo bojler czy urządzenia typu ekspres do kawy, to wtedy też lepiej postawić na jeszcze większą pojemność akumulatora. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że zestawy solarne do kampera od https://suntrack.pl/zestawy-na-lodz/2496-zestaw-fotowoltaiczny-kamper.html będą zasilać również urządzenia elektroniczne trybu laptopy, tablety czy telefony komórkowe przez gniazdka 12 V.

Dlaczego tak ważny jest regulator ładowania?

Niewątpliwie w całej instalacji bardzo ważną rolę pełni regulator ładowania. Otóż chroni on akumulator przed przeładowaniem się, a więc w razie konieczności odcina baterię, co jednocześnie zapobiega przepływowi prądu wstecznego, a przy tym chroni przed rozładowaniem się. Jeżeli postawicie na droższe i bardziej nowoczesne regulatory, które posiadają specjalne odbiorniki, to w razie konieczności regulator odetnie odbiornik, gdy akumulator będzie bliski rozładowania. Najbardziej zaawansowany technologicznie jest regulator z oddzielnym wyświetlaczem. Dzięki temu można go zamontować w kabinie kierowcy i na bieżąco nadzorować proces naładowania, a w razie konieczności można także sterować systemem. Pozwala to także na jednoczesne ładowanie dwóch akumulatorów o różnej mocy, a więc np. akumulatora rozruchowego i pokładowego. Oczywiście musimy tutaj wspomnieć, że regulator nie musi być zamontowany blisko baterii.

Zalety fotowoltaiki do kampera

Zestaw fotowoltaiczny do kampera – co zrobić z nim zimą?

Zazwyczaj na wycieczki kamperem jeździ się w okresie wiosenno-letnim i wtedy też potrzebne jest zasilanie solarne do kampera. Jednak zimą wielu posiadaczy nie wie, czy ma deinstalować panele. Jeżeli macie te nieelastyczne, to owszem możecie to zrobić, jednak nie musicie, wystarczy tylko, że naładujecie akumulator i na bieżąco będziecie monitorować stan naładowania, gdyż nie można doprowadzić do sytuacji, że akumulator będzie całkowicie rozładowany, gdyż to może spowodować jego trwałe uszkodzenie.

Panele słoneczne do kampera działają wydajnie nawet w złych warunkach atmosferycznych. Trzeba tylko zadbać o wybór tych wysokiej jakości, które działają również przy zachmurzeniu. Warto wiedzieć, że także deszcz nie wpływa na działanie paneli słonecznych, a grad nie nie powinien powodować ich zniszczenia. Jedynie silne wyładowania atmosferyczne mogą mieć wpływ na działanie paneli. Dlatego trzeba tzw. piorunochrony, czyli instalacje odgromowe także zainstalować. Koszt w tym przypadku nie będzie wyższy, a można zagwarantować wyższą trwałość całego systemu.

Zobacz również: https://suntrack.pl/131-zestawy-do-kampera

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here