Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest najważniejsze, wszak nie ma nic cenniejszego niż życie. Niestety wciąż ma miejsce wiele wypadków, gdzie często przyczyną jest błąd ludzki. Dlatego dziś przedstawimy Wam sposoby, jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników przy naprawach linii energetycznych. Na samym początku doradzimy Wam, jaki sprzęt najlepiej wybierać. Tutaj sprawdzą się podnośniki ruchome.

Podnośniki ruchome spalinowe – niezbędne do pracy na zewnątrz

Praca przy naprawach linii energetycznych wymaga dużych umiejętności, ale i skupienia. Niezbędne jest także zastosowanie najlepszych sprzętów. Niestety wciąż można zauważyć pracowników stojących na drabinach, co jest szczególnie niebezpieczne, gdy podłoże nie jest równe. Najlepiej sprawdzą się tutaj podnośniki ruchome, a dokładnie podnośnik ruchomy spalinowy. O ile przy niektórych pracach prowadzonych na zewnątrz blisko budynków i linii energetycznych możliwe jest używanie również modeli elektrycznych podnośników, tak w przypadku naprawy samych linii niskiego, średniego, czy wysokiego napięcia, oczywiste jest, że muszą to być modele spalinowe, które są bardziej wydajne. Warto jeszcze zwrócić uwagę, że do takich prac sprawdzą się także podnośniki gąsienicowe, które są stabilniejsze. Tutaj również duże znaczenie ma platforma robocza, która powinna być wyposażona w barierki ochronne, co zapobiega wypadkom.

Konserwacja i kontrola podnośników używanych podczas prac naprawy linii energetycznych

Dobranie odpowiedniego sprzętu nie wystarczy, by zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Niezależnie od branży operator podnośnika ruchomego powinien posiadać stosowne uprawnienia nadawane przez Urząd Dozoru Technicznego. Jest to niezbędne, gdyż pracownik obsługujący podnośnik przy naprawach linii energetycznych jest odpowiedzialny za jego prawidłową pracę i konserwację w przypadku wystąpienia usterek. Jest także zobowiązany do prowadzenia dziennika konserwacji, w którym uwzględnia wszystkie przeprowadzone naprawy, a także ich dokładny zakres. Jest to konieczne, gdyż po każdej ingerencji w sprzęt musi on zostać poddany kolejnej kontroli przez UDT. Każdy podnośnik musi być poddawany rutynowej kontroli zarówno przed rozpoczęciem pracy, jak i po jej wykonaniu.

Specjalistyczne obuwie i odzież antyelektrostatyczna

Każdy pracownik powinien posiadać odpowiednią odzież i obuwie robocze. Odzież powinna być wykonana z materiałów trudno palnych. Z kolei obuwie musi posiadać podeszwę antypoślizgową i antyelektrostatyczną. To znaczy, że w przypadku kontaktu z ładunkiem elektrycznym zostaje on odprowadzony, co zapobiega porażeniu prądem pracownika. Dla bezpieczeństwa obuwie powinno być zapinane na rzepy. Pracownicy powinni być wyposażeni w kaski, które są niezbędne przy pracy na wysokościach. Takie kaski posiadają specjalne zabezpieczenia, dzięki którym w razie uderzenia dochodzi do amortyzacji. Warto jeszcze zauważyć, że podczas specjalistycznych prac niezbędne są rękawice robocze, które chronią zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również ranami ciętymi. Należy także pamiętać, że zarówno w przypadku odzieży, jak i obuwia rozmiar powinien być dopasowany do pracownika, gdyż za duża odzież czy obuwie także stanowią dla niego zagrożenie.

Znajomość przepisów BHP to podstawa

Wiele wypadków w pracy spowodowana jest nieprzestrzeganiem przepisów BHP. Czasami pracownicy zwyczajnie popełniają błędy, ale bywa tak, że sami nie znają przepisów, gdyż pracodawca od nich tego nie wymaga. Zatem szkolenia BHP muszą oczywiście być przeprowadzane regularnie, gdyż tutaj należy postępować zgodnie z przepisami prawa pracy, które mówią, że dla pracowników branży energetycznej muszą odbywać się co dwa lata. Jednak każdy pracodawca powinien wymagać od pracowników ich realnej znajomości i 100% przestrzegania, a wszelkie odstępstwa od normy powinny być bezwzględnie karane.

Praca specjalistów naprawiających linie energetyczne jest bardzo wymagająca. Może być jednak całkowicie bezpieczna, jeśli przestrzegane są procedury, a sprzęt używany do pracy na bieżąco konserwowany. Nie można zapominać również o środkach ochrony osobistej pracowników, czyli profesjonalnej odzieży i obuwiu roboczym. Wszystko to zapewnia komfort pracy i szybkie uporanie się z powstałą awarią.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here