Wysokie ceny mieszkań na rynku pierwotnym oraz wtórym skłaniają wiele osób do podjęcia decyzji o zakupie lub budowie domu pod klucz. Jest to trafny wybór z punktu widzenia praktycznego oraz ekonomicznego. Dodatkowo, jeśli decydujemy się na zakup nieruchomości poza aglomeracją miejską, możemy liczyć na bardzo atrakcyjne ceny oraz piękne widoki w najbliższym otoczeniu.

Budowa domu

Bez wątpienia, decyzja o tym, czy wybudować dom, czy kupić już gotową inwestycję nie jest łatwa. Pierwsze rozwiązanie będzie zdecydowanie atrakcyjniejsze, zwłaszcza, dla osób posiadających nieruchomość gruntową. Związane jest to z oszczędnością znacznej ilości gotówki, którą można przeznaczyć, na przykład, na wyposażenie domu. Dodatkowym argumentem jest także możliwość samodzielnego wyboru projektu domu oraz okolicy, w której będzie on położony. Nadto, prawdziwa wydaje się także teoria, wskazująca na to, że budowa domu w końcowym efekcie jest tańsza od zakupu nieruchomości na rynku wtórnym.

Zakup gotowej nieruchomości

Zapewne, tym rozwiązaniem będą zainteresowane osoby nieposiadające nieruchomości gruntowej lub którym nie zależy na konkretnym wyglądzie zewnętrznym oraz układzie wewnętrznym domu. Jest to także idealne wyjście dla tych przyszłych właścicieli domów, którzy nie chcą poświęcać czasu koniecznego na budowę własnego lokum, a jedynie spożytkować go w celu urządzenia nowego miejsca zamieszkania. Dokonując takiego wyboru, należy jednak liczyć się z nieco wyższymi kosztami zakupu. Ważne jest także, by w odpowiedni sposób sprawdzić stan prawny kupowanej nieruchomości (księgi wieczyste). W znaczny sposób uchroni to nowego nabywcę przed negatywnymi skutkami zakupu domu lub ziemi obciążonej, na przykład, hipoteką lub zastawem. Istotny jest też wybór odpowiedniego notariusza, który przeprowadzi naszą transakcję zgodnie z literą prawa.

Reasumując, wybór zakupu gotowej nieruchomości lub rozpoczęcia budowania jej na „własną rękę” powinien uwzględniać wiele czynników, takich jak: środki finansowe, jakimi dysponujemy, czas, w jakim chcemy stać się właścicielami domu czy chociażby oczekiwania, jakie mamy względem nowego miejsca zamieszkania. Jak wspomniano, jest to duża inwestycja, z której efektów korzystać będziemy prawdopodobnie do końca życia. Jeśli nie posiadamy specjalistycznej wiedzy pozwalającej nam określić wysokość kosztów związanych z każdym z powyższych wyborów, możemy skorzystać również z porady specjalistów, którzy wycenią naszą inwestycję, biorąc pod uwagę ceny materiałów budowlanych, usług oraz koniecznych formalności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here