Drewniane dachy to rozwiązanie uniwersalne, stosowane zarówno w domach, jak i obiektach użyteczności publicznej (szkoły, hotele, urzędy, świetlice, baseny itp.), a także w budownictwie przemysłowym i obiektach handlowo-usługowych oraz budynkach o przeznaczeniu gospodarczym (stajnie, stodoły itp.)

Więźby prefabrykowane kontra tradycyjne konstrukcje

Do tej pory przy budowie obiektów o znacznej wielkości stosowane były najczęściej konstrukcje stalowe, żelbetowe lub z drewna klejonego. Nowa technologia obróbki drewna oraz technologia prefabrykacji więźby dachowej zrewolucjonizowała myślenie o konstrukcjach dachowych w budownictwie. Obecnie nawet w budynkach o znacznej rozpiętości dachu coraz częściej stosuje się prefabrykowane konstrukcje drewniane. Więźby drewniane przygotowywane są w sposób przemysłowy w fabryce i transportowane na plac budowy w postaci gotowych, połączonych ze sobą elementów, co pozwala na znaczne skrócenie czasu montażu – więźby drewniane montuje się znacznie szybciej niż dachy wykonywane w innych technologiach.

Zalety drewnianych dachów

Budownictwo oparte na drewnianych konstrukcjach ma wiele zalet. Jest trwałe i bezpieczne, pod warunkiem zastosowania odpowiedniego drewna (najlepiej żeby były to drzewa iglaste: świerk, jodła) i jego odpowiedniego przygotowania. Awaryjność więźby przy profesjonalnym jej wykonaniu oraz montażu jest bardzo niska, to rozwiązanie sprawdzone, przetestowane i powszechnie stosowane.

Tak jak już wspominaliśmy, montaż prefabrykowanych konstrukcji drewnianych przebiega szybko i sprawnie, co istotne, można go wykonać nawet zimą. Wcześniejsze przygotowanie konstrukcji więźby w fabryce znacznie skraca proces budowy. Sprawia też, że materiały budowlane nie zalegają miesiącami albo tygodniami na placu budowy. Aby cały proces przebiegał zgodnie ze sztuką, warto powierzyć generalne wykonawstwo profesjonalnej firmie.

Krótszy czas produkcji, precyzyjne wykonanie więźby wg projektu przygotowanego w specjalistycznym programie graficznym pozwalające na zużycie dokładnie potrzebnej ilości surowca, a także szybszy montaż przekłada się na niższy koszt wykonania drewnianego dachu. Więźba to więc nie tylko bezpieczne, ale i ekonomiczne rozwiązanie. W dodatku jest rozwiązaniem ekologicznym – sam budulec, drewno, to surowiec naturalny, a sposób produkcji więźby minimalizuje ilość pozostałego niewykorzystanego materiału.

Więźbę drewnianą dachową można stosować w budownictwie mieszalnym, przemysłowo-usługowym oraz w obiektach użyteczności publicznej. Jej zaletą jest możliwość tworzenia znacznych rozpiętości drewnianych wiązarów, co zapewnia możliwość stworzenia dużej powierzchni użytkowej budynku bez konieczności stosowania słupów podporowych. Dotyczy to zarówno bardzo prostych dachów, jak i bardziej złożonych konstrukcji. Zyskujemy tym samym większą przestrzeń, którą możemy wykorzystać w indywidualny sposób.

[Głosów:6    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here