Kiedy trzeba łączyć ze sobą drewniane elementy, chociażby podczas prac nad więźbami dachowymi, kluczowe znaczenie mają dwa czynniki. Jednym są złącza ciesielskie, które występują w licznych wariantach. Drugimi natomiast są wkręty do drewna różnego typu, których także mamy w sprzedaży wiele. Są one produkowane przez różne firmy, posiadają różną specyfikację. Inwestor nie zawsze wie, na jaki wariant się zdecydować. Dlatego powinien zwrócić uwagę na to, w jaki sposób poszczególne z nich zostały opisane. Wykonawca powinien umieć ocenić, które z dostępnych łączników będą najwłaściwsze w kontekście planowanych prac.

Konfirmat, a może stożek PX? Czy to rzeczywiście najważniejsze?

W przypadku niektórych zadań wskazane jest wykorzystanie bardzo konkretnych modeli wkrętów. Jednakże najważniejsze jest to, aby posiadały one pewne inne cechy przesądzające o walorach natury użytkowej. Średnica czy typ łba mają swoją rolę do odegrania, jednakże należy pamiętać także o zupełnie innych kwestiach. Najbardziej popularne są w tym momencie wkręty talerzykowe, a zaraz obok nich wymienia się stożkowe. Ich standardowe średnice to O6, O8 i O10. Czy wszystkie osiągalne w sprzedaży są równie dobre? Okazuje się, że niekoniecznie.

Trzeba zwrócić uwagę na aprobatę techniczną, jaką powinien legitymować się sprzedawca. W praktyce tylko najlepsze sklepy dbają o to, by w ich asortymencie znajdowały się produkty z taką dokumentacją. Jednym z nich jest hurtownia internetowa e-Armet.pl. – Oferujemy klientom łączniki z aprobatami, co gwarantuje ich wytrzymałość i zgodność ze wszelkimi standardami – wyjaśnia pan Przemysław, specjalista sklepu. – Tyczy się to każdego rodzaju wkrętu stosowanego na placach budowy, który można u nas zamówić – dodaje.

Odporność na czynniki zewnętrzne

Dobry łącznik powinien być należycie zabezpieczony przed korozją. Przykładowo wkręty poziomujące stosowane w suchych warunkach mogą mieć powłokę ocynku o grubości 5 μm i będzie to wystarczające. Jeśli jednak łączniki mają być narażone na kontakt z wilgocią i zmienną pogodą, należy sięgnąć po nieco inne rozwiązania. Wkręty tarasowe wykorzystywane w konstrukcjach ogrodowych i zewnętrznych powinny być cynkowane ogniowo lub wykonane ze stali nierdzewnej. Tyczy się to także innych typów wkrętów, jakie mają funkcjonować w takich warunkach.

Decydując się na odpowiedni zestaw łączników, należy zwracać więc uwagę na ich wytrzymałość i na to, czy mogą być bez obaw wykorzystywane w określonych warunkach (chodzi zwłaszcza o wilgotność otoczenia). Znaczenie ma także użebrowanie, które decyduje o nośności i jakości osadzenia wkrętów w drewnie. Gama opcji do wyboru jest szeroka. Czasami właściwe do użycia są wkręty sześciokątne, czasami wybór pada na wkręty posiadające stożek PX czy też stożek PT. Fachowcy zajmujący się realizacją podejmują decyzję. Oby zawsze sięgali do wkrętów z najlepszych źródeł i z odpowiednimi aprobatami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here