Elewacja budynku w dużej mierze wpływa na jego wyraz estetyczny. Dlatego też wybór materiału wcale nie jest taki prosty. Zresztą żadna osoba, która pyta, z czego zrobić elewację – z cegły czy z kamienia, nie otrzyma jednej konkretnej odpowiedzi natychmiast. Bo wybór materiału uzależniony jest od wielu czynników.

Jeśli chodzi o kamień elewacyjny, to jest on bez wątpienia rozwiązaniem i trwałym i eleganckim. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie rodzaje kamienia tu się sprawdzają. Doskonałym przykładem jest tutaj marmur. We wnętrzach polecany jest jak najbardziej. Ale na elewację nie koniecznie Bo niestety nie jest odporny na działanie warunków atmosferycznych. Kamieniami, które sprawdzają się takim przypadku dobrze są natomiast: granit, trawertyn czy piaskowiec.

Innym rodzajem wykończenia jest cegła klinkierowa. To, co sprawia, że cegła klinkierowa na elewację jest idealna, to jej trwałość, odporność na działanie czynników atmosferycznych, a także walory estetyczne. Takie ich połączenie powoduje, że we współczesnym budownictwie i ją można spotkać coraz częściej. Poza tym o cegłach tych należy powiedzieć też, że fantastycznie komponują się z innymi materiałami i są niezastąpione w eksponowaniu charakterystycznych elementów architektonicznych. Kiedy więc dom posiada cokoły, czy pilastry, takie płytki cudownie podkreślą ich charakter.

Jak zostało już wspomniane, wybór materiału na elewację powinien być uzależniony od kilku czynników. I chodzi tutaj nie tylko o cenę, ale też na przykład grubość ściany. Na cienkie, jednowarstwowe kamienia położyć nie możemy, a cegłę już tak. Poza tym kamień daje mniej możliwości, jeśli chodzi o samo wybarwienie. O wiele większy wybór dają cegły.

Abstrahując od palety kolorów i grubości ścian, trudno jest znaleźć inne czynniki, które decydowałaby o tym, że dany materiał na elewację jest lepszy. Właściwie to decydującym elementem jest tu kwestia indywidualnego poczucia smaku i estetyki. No bo w końcu elewacja ma się przede wszystkim podobać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here