Osoby, które są na etapie poszukiwania projektu wymarzonego domu, coraz częściej decydują się na innowacyjne rozwiązanie i wybierają domy drewniane. Kiedyś kojarzone były tylko z domkami letniskowymi, dzisiaj wykorzystywane materiały oraz technologia umożliwiają budowanie domów całorocznych. Przyszli użytkownicy decydują się na takie rozwiązanie ze względu na dużą ilość zalet. Przede wszystkim chwalą sobie szybkość powstania domu, budowa trwa zwykle ok. 3 miesięcy, niezależnie od pogody. Dodatkowo mieszkańcy cenią klimat wnętrz w drewnianym stylu. Projekty domów drewnianych dają nieograniczone warianty dotyczące wykończeń wnętrza oraz elewacji. Istnieje możliwość tradycyjnego wykończenia zewnętrznych ścian tak jak w domach murowanych.
Czym charakteryzują się domy drewniane?
Domy drewniane cechuje przede wszystkim ekologia i ekonomia oraz bezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Do ich tworzenia używa się naturalnych materiałów (m.in. drewna, gipsu, i wełny mineralnej). Odpowiednia wiedza w zakresie projektowania i budowy takich domów, pozwala tworzyć funkcjonalne budynki o znakomitej izolacji termicznej. Jeśli natomiast chodzi o koszt wybudowania takiego domu – to jest on niewiele wyższy od swojego tradycyjnego murowanego odpowiednika. A ta kwestia wcale nie przyczynia się do spadku popularności drewnianych domów, a wręcz przeciwnie. Przyszli właściciele bardzo chętnie decydują się na energooszczędny dom ze względu na koszty jego eksploatacji – w przyszłości zauważa się, że opłaty za utrzymanie takiego domu są zdecydowanie mniejsze.
Konserwacja domów drewnianych
Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się projektami oraz budową domów drewnianych jak np.: http://www.altbud-domy.pl/domy-drewniane/mieszkalne. Decydując się na postawienie domu drewnianego, warto skorzystać z usług firmy, która posiada wieloletni staż oraz pewne i sprawdzone technologie. Postawienie domu drewnianego nawet z najlepszych materiałów wymaga od mieszkańców systematycznej i regularnej konserwacji. Należy zabezpieczyć go przed warunkami atmosferycznymi oraz szkodnikami, dlatego odpowiednia ochrona jest konieczna.