To jak urządzimy łazienkę zazwyczaj zależy do metrażu jaki jest do dyspozycji. Obecnie użytkownicy łazienek wybierają prysznic zamiast wanny. Jest to przede wszystkim oszczędność miejsca i czasu jaki codziennie trzeba tam spędzić. Jednak samo zdecydowanie się na prysznic nie oznacza końca dylematów.

Jaki rodzaj kabiny?

Do wyboru jest sporo możliwości jednak można tutaj wstępnie podzielić kabiny prysznicowe na:

  • kabiny z brodzikiem

  • kabiny bez brodzika

Prysznic z brodzikiem jest wygodnym rozwiązaniem. W zależności od kształtu mogą one być: kwadratowe, półokrągłe i narożne. Jeśli chodzi o głębokość, to płytkie i głębokie mają swoje plusy i minusy. Na przykład głęboki brodzik, z przelewem wannowym może być bezpieczny dla małych dzieci i osób starszych. Można go wtedy używać w charakterze małej wanny. W małych metrażach świetnie sprawdzą się brodziki a tym samym kabiny półokrągłe, bo można je z powodzeniem zamontować w rogu łazienki. Taki sam prysznic z prostokątną kabiną, zajmie o wiele więcej miejsca.

Kabiny prysznicowe bez brodzika, zdobywają coraz więcej sympatyków. Brak brodzika, a co za tym idzie progu, może być szczególnie wygodne dla dzieci lub osób mniej sprawnych. Planując tego typu kabinę, już na etapie tworzenia posadzki, trzeba ją odpowiednio wypoziomować, żeby spływanie wody odbywało się prawidłowo. Dodatkowo konieczne są specjalne płytki antypoślizgowe w tym konkretnym miejscu. W tym samym czasie trzeba również zdecydować o charakterze odpływu. Może to być spust punktowy lub liniowy. Najwygodniejszą i cieszącą się uznaniem formą jest odpływ liniowy schowany przy ścianie.

Drzwi do kabiny

Wszelkie kabiny prysznicowe wyposażone są w przezroczyste drzwi. Przede wszystkim powinny być szczelne, żeby woda nie przedostawała się do reszty pomieszczenia. Ostatnio największe powodzenie mają drzwi przesuwane na specjalnych rolkach. Zależnie od rozmiarów całej kabiny, drzwi mogą mieć jedno lub dwa przesuwane skrzydła. Jako że przesuwają się wzdłuż ścian kabiny, nie zajmują wiele miejsca w łazience. W kabinach bywają też drzwi skrzydłowe. Jednak to rozwiązanie nadaje się do większych łazienek, albowiem przed kabiną powinno być sporo wolnej przestrzeni.

Kabiny bez drzwi

Jest to miejsce w łazience, gdzie prysznic odgrodzony jest kilkoma lub nawet jedną taflą szkła. Takie kabiny prysznicowe, to rozwiązanie typu walk-in. Zaplanowanie takiego prysznica, wymaga również zadbania o odpowiednie ogrzewanie łazienki. Powietrze w tradycyjnej kabinie nagrzewa się jednak szybciej niż między ścianami ze szkła. W tym wypadku potrzebna jest odpowiednia wentylacja, żeby zapobiec nadmiernemu nawilgoceniu powietrza w łazience.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here