Zawód dekarza nie należy do grona najczęściej wybieranych zajęć. Dobrych specjalistów brakuje. I to nie tylko na naszym rodzimym rynku budowlanym, ale również w pozostałych częściach Europy. Ma to jednak również swoją dobrą stronę. Osoby, które podejmą decyzję by kształcić się w tym kierunku, mogą w późniejszym czasie spodziewać się sporych zarobków.

Posiadanie odpowiednich predyspozycji i właściwych umiejętności to jednak dopiero pierwszy z elementów. W codziennej pracy dekarza nie powinno również zabraknąć odpowiedniego wsparcia w postaci profesjonalnych narzędzi i specjalistycznego sprzętu. Poniżej znajdziecie informacje o tych najważniejszych.

Windy dla dekarzy

Prace wykonywane na dużych wysokościach czy budowa albo naprawa dachów. Oto podstawowe zadania dekarza. Dodatkowo, to on najczęściej odpowiada za montaż paneli fotowoltaicznych czy kładzenie pokryć dachowych. Ponadto, w zakresie kompetencji specjalisty tego typu znajduje się również umiejętność ich konserwacji. Każda z tych czynności wiąże się z posiadaniem i użyciem odpowiednich materiałów. Ich wniesienie na najwyższą kondygnację budynku, szczególnie jeśli ma być wykonywane samodzielnie i bez żadnego wsparcia, jest trudne a czasem nawet niemożliwe. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą windy dekarskie. Tego tupu maszyny to specjalistyczny sprzęt o udźwigu wynoszącym nawet kilkaset kilogramów, które są w stanie, czasem w mniej niż minutę, przetransportować materiał niezbędny do pracy.

Kosze do gruzu

Następny z tych elementów, które przydają się nie tylko w pracy dekarza, ale również na niejednej budowie. Niemal każdy remont wiąże się z wytworzeniem dużej ilości gruzu i innych odpadów budowlanych, które w jakiś sposób trzeba przetransportować poza budynek. Jeśli remont odbywa się na najniższych kondygnacjach, nie ma z tym problemu. Schody i to dosłownie zaczynają się jednak, gdy gruzu jest sporo, a remont wyżej. W celu warto wykorzystać profesjonalne rury zsypowe. Dzięki nim pracownicy mogą skupić się na tym co naprawdę istotne i nie tracić czasu na wielokrotne „kursowanie” z wiadrami. Dodatkowo, wykorzystanie tego typu systemów ma jeszcze inną zaletę. Jest niezwykle bezpieczne dla otoczenia i niemal całkowicie minimalizuje powstawanie kurzu. Każdy z elementów został stworzony tak, by uniemożliwiać odpadom rozsypywanie się na wszystkie strony.

Sprzęt do lutowania

Układanie papy na dachu jest zadaniem, które również wymaga posiadania właściwego sprzętu. Aby odpowiednio przytwierdzić ją do powierzchni dachu należy skorzystać z palnika dekarskiego. Wyposażony w lutownicę idealnie nadaje się do łączenia termozgrzewalnych materiałów.  Poza tym ta ostatnia może przydać się także podczas próby łączenia ze sobą miękkich blach (na przykład gdy mamy do czynienia z rynnami czy rurami spustowymi).

Maszyny do obróbki blachy

Oprócz stworzonej powyżej listy sprzętów, niezwykle pomocnym narzędziem, szczególnie w warsztacie dekarza może okazać się również maszyna do obróbki blachy. Z tego typu urządzeniem nawet cięcie blachy czy jej zginanie albo profilowanie nie stwarzają większych kłopotów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here