Biją na głowę tradycyjne wykończenie powierzchni ścian. Montaż, utrzymanie czystości i nowoczesny design dają im pierwszeństwo w wielu kuchniach. Bohaterem tego poradnika będą panele szklane. Charakteryzują się dużą odpornością na zarysowania i naprężenia wynikające z wahań temperatury. Także proces montażu przebiega sprawnie i niewiele przeciwności może zaskoczyć podczas prac instalacyjnych.

Wybieramy sposób montażu

Szkło dekoracyjne można montować na trzy dostępne sposoby:

a) z użyciem kleju montażowego – należy zaopatrzyć się w klej bezbarwny przeznaczony specjalnie do klejenia szkła; nawet po wyschnięciu klej pozostaje elastyczny; pozwala to zniwelować wszystkie naprężenia o rozsądnym nasileniu

b) z zastosowaniem profili – sposób dość skomplikowany z uwagi na konieczność dopasowania i estetycznego dopracowania krawędzi zakończeń aluminiowych profili; metoda daje jednak więcej korzyści i zaangażowanie na początku zwraca się z nawiązką; w wypadku awarii instalacji znajdującej się za szkłem, taflę można zdemontować bez obawy przed zniszczeniem; ponadto, płyta szkła ma ochronę krawędzi z metalowych listew

c) na dystansach – sposób jest efektowny, jednak ma kilka słabszych stron; szklane panele dekoracyjne są odsunięte od ściany; przestrzeń można wykorzystać do dodatkowego oświetlenia; niestety pusta płaszczyzna za szkłem sprawia, że tafla jest mniej odporna na naciski i uderzenia.

Hartowane, czy niehartowane?

Panele szklane w kuchni można się zastosować w wersji ze szkła hartowanego.

Uwaga!

Nie dajmy się zwieść marketingowym chwytom. Hartowane szkło w cenie zwykłej tafli może przynieść zawód.

Szkło powinno mieć certyfikat producenta o właściwej obróbce termicznej. Ponadto w narożu nanoszony jest logotyp certyfikacji hartowania w postaci napisu „3c”. Napis jest trawiony trwale na szkle i nieusuwalny. Jeśli to was nie przekona, można zaopatrzyć się w tester hartowania szkła. Jest to koszt kilkudziesięciu złotych i daje pewność w prostej próbie, że szkło nie zostało sfałszowane. Solidny dostawca powinien przekonać kupującego o właściwej charakterystyce opisującej panel szklany.

Szkło ozdobne

Panele szklane zamiast kafelek można zdobić, nanosząc na nie barwne laminaty, farbę lub grafiki dodające wyrazu kuchni.
Jednym ze sposobów zdobienia szkła jest zastosowanie laminatu. Do spodniej części tafli zostaje przyklejona folia z nadrukiem o wybranym wzorze.

Znacznie solidniejszym rozwiązaniem jest lakierowanie szkła. Można je znaleźć w wersji Lacobel na płytach float lub Lacomat, dający efekt zmatowienia powierzchni szkła.

Jeśli wybór padnie na szkło w nowoczesnej kuchni matowe, znacznie trwalszym sposobem jest zmętnienie tafli za pomocą metody trawienia powierzchni kwasem. Zmatowienie jest nieusuwalne.

Panele ze szkła zamiast kafelek mogą też występować w wersji z przyciemnieniem. Szkło blokuje częściowo przepływ promieniowania widzialnego i cieplnego.

Kto doradzi i rozwieje wątpliwości?

Informacja nie byłaby pełna bez budującego przykładu. Z przekonania wynikającego ze znajomości tematu możemy polecić wiarygodny serwis internetowy.
Portal www.szklonawymiar.plnowoczesna kuchnia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here