Jak wybrać uchwyt do telewizora?

0
1699

W dzisiejszych czasach popularnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o umieszczenie telewizora w pokoju, są uchwyty do tv. Najczęściej uchwyty płaskie, jednakże nie są one jedynym rozwiązaniem pozwalającym na zlikwidowanie półki pod telewizorem. Otóż oprócz tego są uchwyty sufitowe oraz mobilne stojaki na telewizor dające swobodę w układaniu telewizora w salonie.

Jaki uchwyt do telewizora? Uchwyty ścienne, sufitowe i mobilne

Uchwyty tv ścienne

Zdecydowanie najpopularniejszy wybór pozwalający na zwiększenie miejsca w salonie. Dzięki takiemu uchwytowi przymocujesz swój telewizor do ściany i zrobisz miejsce na inne sprzęty. Zanim jednak go kupisz, zastanów się, jakie są Twoje potrzeby. Położenie telewizora na komodzie możesz dowolnie regulować. Pochylić, obrócić czy przesunąć. Żeby mieć taką możliwość przy uchwycie ściennym, musisz wybrać uchwyt obrotowy. Jeśli jednak nie masz potrzeby zmiany położenia Twojego odbiornika tv, wtedy zdecydowanie lepszym i tańszym wyborem będzie uchwyt płaski.

Uchwyty ścienne płaskie

Zdecydowanie najprostszy i niezawodny sposób montażu telewizora. Jeżeli oglądamy telewizję zawsze z tego samego miejsca, wtedy będzie to najlepszy wybór. Niskoprofilowa budowa uchwytu płaskiego pozwala na zamocowanie telewizora zaledwie kilka cm od ściany! W najbardziej uproszczonym modelu mogą to być nawet dwa centymetry! Dlaczego uproszczonym? Otóż przy wyborze takiego uchwytu możemy wybierać spośród modeli pozwalających na regulację kąta nachylenie o kilkanaście stopni bądź też nie. Pamiętajmy jednak, że im mniejsza odległość od ściany, tym mniej możemy odchylić nasz odbiornik.

Uchwyty ścienne obrotowe

Jeśli często zmieniamy miejsce, skąd oglądamy telewizor, to przyda się nam uchwyt obrotowy. Jest to zdecydowanie bardziej złożona i droższa konstrukcja, pozwalająca na regulację położenia telewizora w bardzo szerokim zakresie. O ile regulacja kąta nachylenia pozostaje podobna jak przy uchwytach płaskich, tak dochodzi do tego możliwość regulacji odległości od ściany i obrotu telewizora w poziomie. Teraz więc już nic nie stoi na przeszkodzie, by szykując coś przy aneksie kuchennym zerkać na obrócony w naszą stronę telewizor, albo obrócić go w stronę biurka, przy którym siedzimy. W końcu nie wszyscy mamy czas na oglądanie telewizji z poziomu sofy w salonie.

Uchwyty tv sufitowe

Ekstrawagancja nie zna granic, prawda? Nic nie zrobi większego wrażenia na Twoich znajomych jak podwieszony pod sufitem telewizor. W końcu nie zawsze mamy odpowiednią ścianę do montażu uchwytu albo nasz salon jest zbyt duży, by pozwolić sobie na montaż telewizora na jego drugim końcu. Z uchwytem sufitowym te problemy znikają. Jego regulacja pozwala na obrót o 360 stopni, lekki pochył, oraz na dostosowanie odległości od sufitu. Uchwyt sufitowy tv powstał po to, by jak najbardziej umilić oglądanie telewizji.

Stojak na telewizor

Z takimi uchwytami mobilnymi ograniczają nas tylko kable. Jeśli pracujesz w miejscu, gdzie jest potrzeba przenoszenia telewizora między pomieszczeniami (w szkole, w biurze, w salach konferencyjnych), to będzie to wybór idealny. Stabilne uchwyty mobilne z regulacją wysokości wraz z półkami na sprzęt AV lub inny to gwarancja jakości i mobilności. Wystarczy odpiąć kable, by cały sprzęt znów był przenośny.

Jak dopasować uchwyt tv

Aby wiedzieć jaki uchwyt wybrać, musisz znać trzy parametry swojego telewizora. Jego rozmiar w calach, wagę oraz wymiar zastosowanego standardu VESA.

  • Rozmiar (przekątna w calach) – parametr bezproblemowy o tyle, że raczej każdy zna rozmiar swojego telewizora, a co za tym idzie – łatwo dopasować do niego uchwyt.
  • Standard VESA – jest to standard stosowany w telewizorach i monitorach określający rozstaw śrub montażowych. Jest to ważny parametr, ponieważ niektóre uchwyty oferuję kompatybilność tylko do rozmiaru VESA 200×200. Oznacza to, że nie zamontujemy na takim uchwycie telewizora ze standardem 400×200!
  • Waga telewizora – jest ważna, ponieważ każdy uchwyt do telewizora posiada swój maksymalny udźwig. Nie może on zostać przekroczony, a z powodu różnej specyfiki ścian w naszych domach sugerujemy zostawienie pewnego zapasu.

Jak zamontować uchwyt do telewizora

Tutaj niestety nie obejdzie się bez wiertarki. Bezpieczne i solidne mocowanie kilkudziesięciokilowego telewizora wymaga ingerencji w ściany bądź sufit. Kiedy już wywiercimy otwory na uchwyt, wystarczy przykręcić jedną jego część do ściany, a drugą do telewizora posiadającego mocowanie w standardzie VESA. Wtedy pozostanie już tylko nałożyć część przykręconą do telewizora na uchwyt ścienny, dokręcić śruby zabezpieczające i gotowe!

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here