Rośliny poprawiają mikroklimat w pomieszczeniach, uspokajają i sprawiają, że wnętrza prezentują się bardziej przytulnie. Stanowią także piękną dekorację, która doskonale uzupełni wystrój wnętrz mieszkalnych, biurowych lub komercyjnych (np. sklepu, hotelu, restauracji). Obecnie modne stały się ogrody wertykalne. Są to pionowe konstrukcje, które pozwalają zaprosić naturę do pomieszczeń, a zarazem nie zajmują tyle miejsca, co donice lub skrzynki i nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Dowiedz się, jakie rośliny wybrać na zielone ściany, aby dobrze rosły i ładnie się prezentowały.

Ściana z roślin – dlaczego warto?

W Polsce pionowe ogrody tworzy się przede wszystkim w pomieszczeniach. Zmienny klimat i zimowe mrozy nie są bowiem przyjazne dla roślinnych konstrukcji zewnętrznych, które święcą triumfy na południu Europy. Pionowe ogrody pięknie prezentują się w przestronnym salonie. Coraz częściej trafiają także do biur, firmowych recepcji, hoteli, restauracji, galerii handlowych, salonów sprzedaży i innych wnętrz komercyjnych, gdzie pełnią funkcję dekoracyjną. Udowodniono, że zieleń w pomieszczeniach wykazuje działanie uspokajające, koi stres, pozwala się zrelaksować. Rośliny przeprowadzają proces fotosyntezy, czego efektem jest produkcja tlenu. Usuwają z pomieszczeń zanieczyszczenia i poprawiają jakość powietrza. Pochłaniają one kurz i pył, nawilżają powietrze, co gwarantuje przyjazny mikroklimat dla ludzi. Ściana z roślin bardzo dobrze tłumi hałas, dlatego idealnie sprawdza się np. w dużych przestrzeniach typu open space, które nie sprzyjają spokojnej pracy.

Dużym plusem ogrodów wertykalnych jest to, że nie zajmują dużo miejsca. W specjalnych kieszonkach mieści się nawet kilkadziesiąt doniczek – praktycznie żaden parapet nie da takiej możliwości. Pionowe konstrukcje pozwalają zaoszczędzić przestrzeń. Odpowiednio zaprojektowany system ułatwia również pielęgnację. Firma 4Nature System (4naturesystem.com/pl) tworzy efektowne zielone ściany, które posiadają automatyczny system nawadniania. To pozwala uniknąć konieczności pamiętania o częstym podlewaniu kwiatów posadzonych w doniczkach. Dodatkowo zamawiający mogą wybrać podświetlanie, co nadaje całej konstrukcji jeszcze bardziej dekoracyjny charakter.

Jakie rośliny wybrać na pionowe ogrody?

Podczas projektowania zielonej ściany bardzo ważny jest dobór odpowiednich gatunków. Ważne jest, aby dobrze czuły się w warunkach, które zapewnia konkretne pomieszczenie, ładnie się rozrastały i były dekoracyjne. Na ogrody wertykalne najczęściej polecane są pnącza oraz gatunki z dekoracyjnymi liśćmi. Firmy tworzące pionowe ogrody doradzają swoim klientom gatunki, które dobrze będą prezentować się w domu lub biurze. Ich odpowiedni dobór pozwoli stworzyć spójną dekorację, które będzie bardzo efektowna.

Na zielone ściany dobrze sprawdzą się m.in.:

1. Filodendron pnący

Jest to znana i ceniona roślina pnąca. Filodendron pnący posiada piękne, zielone liście w kształcie serca. Jego dużym plusem jest nie tylko to, że ładnie się rozrasta, ale także doskonale filtruje powietrze. Z tego powodu idealnie sprawdzi się np. w biurze czy sklepie. Klasyczną odmianę można połączyć z bardzo dekoracyjnym gatunkiem „Brazil”, który ma zielone liście z wyraźnymi przebarwieniami w żółtym odcieniu.

2. Zielistka Sternberga (zielistka czubiasta)

Jest to rozłożysta roślina o długich listkach z białymi przebarwieniami, która idealnie uzupełnia kompozycje stworzone z intensywnie zielonych pnączy. Jej dużą zaletą jest ozdobny charakter. Wykorzystanie zielistki na ścianie z roślin jest dobrym pomysłem, ponieważ doskonale pochłania drobnoustroje i szkodliwe substancje oraz nawilża powietrze. Sprzyja ona utrzymaniu zdrowego mikroklimatu w domu.

3. Figowiec pnący

Figowiec pnący to popularna roślina domowa, którą można spotkać w wielu polskich mieszkaniach. Często zawieszany był on w dekoracyjnych kwietnikach przymocowanych do ścian lub ustawiany na meblach. Obecnie stanowi jeden z najpopularniejszych gatunków uzupełniających stylowe ogrody wertykalne. Roślina ma małe, jajowate listki o lekko pofalowanym kształcie. Figowiec pięknie się rozrasta, tworząc rozłożystą zieleń, która stanie się efektowną ozdobą całej ściany.

4. Cissus rombolistny

Cissus rombolistny wyróżnia się dekoracyjnymi, błyszczącymi liśćmi oraz zimozielonymi pnączami i zdrewniałymi łodygami. Pięknie prezentuje się zestawiony z rozłożystymi roślinami pnącymi. Jest odporny na różne warunki, ale warto pamiętać, że do prawidłowego wzrostu potrzebuje dość dużo światła. Z tego powodu sprawdzi się głównie wtedy, gdy zielone ściany projektowane są w dobrze doświetlonych wnętrzach.

5. Epipremnum złociste

Epipremnum złociste to pnąca roślina domowa o dekoracyjnych liściach z żółtymi przebarwieniami. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji, dobrze radzi sobie w różnych warunkach i ładnie się rozrasta. Stanowi naturalny filtr powietrza (pochłania m.in. benzen oraz tlenek węgla).

6. Epipremnum N’Joy

Epipremnum N’Joy to piękna roślina domowa o drobnych listkach przyozdobionych białymi płomykami. Bardzo ładnie się rozrasta i pięknie uzupełnia kompozycje na pionowym ogrodzie.

6. Zanokcica (asplenium)

Zanokcica to popularny gatunek paproci domowej. Jej dzikie gatunki porastają cieniste lasy Chin, Japonii i Tajwanu (rosną w poszyciu leśnym oraz na gałęziach drzew). Roślina posiada gęste, równowąskie i lekko wygięte na zewnątrz liście o jasnozielonym kolorze. Zwarta rozeta ma średnicę i wysokość 20-45 cm. Paproć pięknie komponuje się z pnączami.

[Głosów:6    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here