Każdy, kto decyduje się na wybudowanie własnego domu, liczy się ze sporymi kosztami. Liczymy najczęściej tylko wartość budowy. Musimy jednak doszacować zakup działki, jej uzbrojenie, projekt architektoniczny oraz wyposażenie. To ogromne koszty, na które mogą pozwolić sobie osoby dysponujące znacznymi zapasami finansowymi lub zdolnością kredytową. Wybudowanie domu to także ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Załatwienie wielu formalności, konieczność zatrudnienia architekta, ekipy budowlanej, czy kierownika budowy spędza sen z powiek wielu inwestorom. Dlatego też potrzeba odpowiedniego przygotowania, które pozwoli w miarę bezproblemowo przeprowadzić całość inwestycji.

Działka i dom

            To dwie najistotniejsze rzeczy. Osoby, które dysponują nieruchomością z przeznaczeniem pod budowę domu, zmniejszają już na wstępie koszty inwestycji o kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy, w zależności od miejsca, gdzie zamierzamy wznieść dom. Działka bowiem jest to jeden z większych wydatków, który ponosimy już na wstępie.

            Decydując się na zakup działki, powinniśmy skorzystać z profesjonalnej porady, która umożliwi nam sprawdzenie, czy na konkretnym gruncie będziemy mogli wybudować budynek, o jaki nam chodzi. Biura architektoniczne mogą zrobić analizę będącą podstawą do podjęcia decyzji o zakupie konkretnej działki. Pożyczki online pozwolą na sfinansowanie kosztów opracowania, aby bezpiecznie nabyć nieruchomość. Pomogą także w pokryciu kosztów związanych z uzyskaniem wszystkich wymaganych pozwoleń – wodociągi, energetyka, gazownia, architekt to spory wydatek.

Stan surowy

            Jeśli dysponujemy działką, projektem oraz pozwoleniem na budowę, przystępujemy zwykle do rozpoczęcia prac. Koszty zależne są od wielkości domu, planowanego podpiwniczenia lub też naszych oczekiwań co do wyglądu i architektury budynku. Istotne będzie wstępne oszacowanie nakładów na podstawie posiadanego projektu architektonicznego, który przekazujemy zainteresowanym firmom budowlanym. Dzięki temu poznamy orientacyjny koszt budowy, który liczy się zwykle w ujęciu jednego metra kwadratowego. Ceny zaczynają się od 2 tysięcy netto, w zależności od miejsca budowy oraz użytych materiałów.

            Dobrym rozwiązaniem jest także zlecenie wyceny projektu profesjonalnemu kosztorysantowi, który realnie obliczy wartość budowy. Możemy skorzystać z pożyczki online, aby sfinansować koszt usługi. Dzięki fachowo przygotowanemu kosztorysowi będziemy w stanie zaplanować finanse oraz ewentualnie skorzystać z kredytu.

Wydatki nieplanowane

            Przy każdej inwestycji mogą wyniknąć tzw. wydatki nieplanowane. Założony wstępnie budżet musi być elastyczny, aby uwzględnić np. konieczność wykonania dodatkowego odwodnienia, specyficznych instalacji czy zmiany pierwotnie zakładanych materiałów. Pożyczki online będą pomocne przy sfinansowaniu niespodziewanych kosztów, na które na początku inwestycji nie byliśmy przygotowani.

            Warto także wziąć pod uwagę zmieniające się ceny materiałów budowlanych. Jeśli wykonujemy kosztorys na kilka miesięcy przed planowaną budową, może się okazać, że w chwili jej rozpoczęcia koszty znacznie wzrosną. Wahania cenowe również powinniśmy założyć już na etapie wstępnym.

            Budowa domu to koszt kilkuset tysięcy. Obejmuje on zakup działki, projekt, wybudowanie budynku oraz jego odpowiednie wyposażenie. Musimy także pamiętać, aby wybrać wcześniej firmę budowlaną, ponieważ czas oczekiwania na ekipę może być wydłużony. Dobre i sprawdzone przedsiębiorstwo budowlane jest jednym z podstawowych elementów, jaki wpływa na jakość, tempo i koszt wykonywanych prac.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here