Zanim przejdziemy do głównego porównania tych dwóch powyższych skał, warto je pokrótce scharakteryzować. Piaskowiec, jest to skała osadowa o bardzo niskiej ziarnistości. Jako że występuje ona najczęściej na Ziemi, to występuje też jej kilka rodzajów i zależy to od głównego składu mineralnego na danym terenie.
Często pojawiają się piaskowce z dodatkiem kwarcu czy substancji bitumicznych i wielu innych. Ze względu na różnorodność piaskowca, może się on też różnić kolorem, co może utrudnić jego rozpoznanie wśród innych skał. Piaskowiec arkozowy, jest to odmiana, bogata w skalenie, jej kolor jest szary, różowy lub nawet czerwony, natomiast piaskowiec szarogłazowy, występuje w kolorach ciemnych, szarozielonych a nawet czarnych. Ciekawą informacją jest, że po wydobyciu, skała jest bardzo miękka i łatwo poddać ją obróbce, ale już po takim obrobieniu skała cechuje się ogromną odpornością na czynniki naturalne, chemiczne oraz te mechaniczne. Skała ta jest często wykorzystywana do tworzenia parapetów, kominków czy nawet rzeźb. Takie wspaniałe produkcje można znaleźć na piasmar.com, gdzie dołączone są galerie, w których można oglądać gotowe dzieła z piaskowca.
Wapień
Skały wapienne to również skały osadowe. Powstają one z luźnego osadu wapiennego, który w wyniku różnych procesów podlega lityfikacji, czyli stwardnieniu. Skały wapienne w swoim składzie zawierają kalcyt, kalcyt magnezowy i aragonit oraz wapienne szczątki organizmów. Po jakimś czasie minerały te przeobrażają się w kalcyt, który zawiera sporą ilość magnezu. Wapienie, które nie posiadają w swoim składzie domieszek są całkowicie białe. Jednak często ma się do czynienia z wapieniami zabarwionymi, które mogą występować w praktycznie każdym kolorze. Wapień też często stosuje się w budownictwie jako materiał budulcowy, albo jako składnik cementów lub wypełniacz. Oprócz tego stosuje się go też jako spoiwo budowlane, dzięki temu, że bardzo łatwo można wywołać odwracalną reakcję chemiczną na właśnie wapieniu. Rozkład wapienia do wapna palonego odbywa się pod wpływem bardzo wysokich temperatur.
Różnice
Podstawową różnicą między wapieniem a piaskowcem jest gama kolorystyczna. Piaskowiec występuje w kolorach żółtych, pomarańczowych lub czerwonych, natomiast wapień jest głównie biały, ale może występować w każdym kolorze. W tym wypadku bardzo łatwo się pomylić o ile jako klasyfikację wybiera się kolory skały. Kolejna różnica pojawia się w budownictwie, gdzie wapień odnajduje zastosowanie nie tylko jako materiał budulcowy, ale również jako spoiwo budowlane czy składnik cementów, takiego zastosowania na pewno nie posiada piaskowiec, co bardzo łatwo sprawdzić. Potrzebny do tego będzie piec szybowy, w którym można spróbować pod wpływem reakcji chemicznej i wysokiej temperatury zamienić wapień w wapno palone, które później zamienia się na wapno gaszone oraz spoiwo. Następnie wystarczy sprawdzić czy spoiwo spełnia swoją funkcję czy też nie i odpowiedź będzie gotowa. Jest to na pewno jeden ze sposobów, który potwierdzi, która skała jest wapieniem.