Planujesz budowę domu? Pierwszym krokiem do realizacji twojego celu będzie z pewnością wybór odpowiedniej działki. To nie tylko kwestia preferencji ale również kosztów. Jeśli dla ciebie najistotniejsza kwestią są koszta musisz zastanowić się czy warto kupować drogą działkę w dużym mieście czy może lepiej tańszą na wsi. Możesz jednak postawić na walory estetyczne. Wówczas warto zastanowić się czy najlepszym rozwiązaniem nie będzie działka w górach. Perspektywa zamieszkania w malowniczej scenerii może być niezwykle kusząca. Działki górach to również łakomy kąsek dla inwestorów, którzy planują wybudowanie hotelu czy pensjonatu.

Działka w górach

Jeśli planujesz zakup ziemi w górach, musisz wiedzieć, że wbrew pozorom jej cena nie zawsze jest odstraszająca. Wręcz przeciwnie – w polskich Sudetach czy też Karpatach działkę kupisz po stosunkowo nie wygórowanej cenie. Problem leży gdzie indziej. Budując na takiej działce prawdopodobnie koszty przedsięwzięcia będą znaczne.

Ceny działek w polskich górach kształtuje się między innymi ze względu na lokalizację. Najtańsze są działki w Sudetach. Tutaj możemy nabyć ziemię za około 30-50 zł za metr kwadratowy. Duża podaż działek jest w okolicach Dusznik-Zdrój czy też Lądka-Zdrój. Nieco drożej jest w Karpatach. Za działkę w Beskidach możemy zapłacić nawet ponad 100 zł za metr kwadratowy. Najdroższe są okolice Zakopanego. Jednak ze względu na duży ruch turystyczny odradzalibyśmy zakup działki na potrzeby budowy domu mieszkalnego. Co innego jeśli jesteśmy inwestorem planującym budowę pensjonatu. Tutaj możemy zapłacić od 200 zł za metr kwadratowy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki w górach

Jak już wspomnieliśmy działka w górach nie niesie za sobą dużych kosztów. Bardziej problematyczny może być koszt budowy domu. Przy wyborze odpowiedniej działki możemy jednak potencjalny koszt przedsięwzięcia obniżyć. Jak to zrobić? Przed wszystkim szukajmy działek o możliwie jak najmniejszym nachyleniu. Wtedy proces budowy domu będzie w bardzo podobny do tradycyjnego. Jeśli jednak na naszej działce będzie znaczne nachylenie musimy liczyć się z kosztownymi pracami mającymi na celu uzbrojenie i zabezpieczenie gruntu przed osunięciem. Dodatkowym kosztem będzie również praca geologa, który będzie musiał zbadać grunt pod budowę domu.

Inna jest też metoda budowy fundamentów na terenie o dużym nachyleniu. Stosuje się w takim wypadku fundamenty schodkowe. Wymagają one mocnego zbrojenia w postaci wmurowanych pali wzmacniających. Czasami trzeba również wykonać drenaż gruntu.

Warto też zwrócić uwagę na położenie działki względem szlaków komunikacyjnych. Jeśli do posesji będzie prowadziła wąska i mało uczęszczana droga gruntowa, musimy się liczyć z dużymi utrudnieniami w okresie zimowym a także w pewnym stopniu jesiennym. Mieszkanie w górach i cieszenie się pięknymi widokami ma jednak swoją cenę.

[Głosów:8    Średnia:3.1/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here