Budowa domu bez pozwolenia do niedawna jeszcze był rozwiązaniem dla osób, które chciałyby zamieszkać we własnym domu, ale nie posiadały ani odpowiedniej kwoty ani też nie chciały zagłębiać się w plątaninę formalności. Bez pozwolenia na budowę mogliśmy jednak postawić dom, którego powierzchnia nie przekraczała 25 m2. W tym wypadku formalności ograniczały się jedynie do złożenia w Wydziale Architektury Starostwa Powiatowego zawiadomienia o zamiarze budowy. Wiele zmieniło się w 2015 roku wraz z nowelizacją ustawy o prawie budowlanym. Zgodnie z nią budowa domu bez pozwolenia jest możliwa, jeśli obszar oddziaływania budynku nie wykracza poza obszar działki i nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Zamiast pozwolenia na budowę wystarczy jedynie zgłoszenie budowy.

Budowa domu bez pozwolenia

O tym czy interesuje nas budowa domu bez pozwolenia musimy zadecydować już na etapie prac projektowych. Wybrany przez nas architekt musi stworzyć bowiem taki projekt, aby budynek nie oddziaływał na sąsiednie działki. Jakie warunki techniczne musi wziąć pod uwagę? Przede wszystkim musi tak zaplanować położenie budynku na działce i jego wielkość aby nie ograniczał dopływu światła do budynków na sąsiedniej działce. Odległość od sąsiednich zabudować musi również uwzględniać uwarunkowania przeciwpożarowe.

Aby zgłosić zamiar budowy domu bez pozwolenia musimy przedłożyć w Wydziale Architektury projekt architektoniczno-budowlany. Jeśli w ciągu 30 dni nie zostanie zakwestionowany przez urząd, możesz już rozpocząć prace budowlane. Zgłoszenie zamiaru budowy domu ma 2 -letni okres ważności. Jeśli w tym czasie nie wybudujesz domu, będziesz musiał procedurę rozpocząć od nowa.

Przepisami o budowie bez pozwolenia objęte są, oprócz domów jednorodzinnych, również budynki gospodarcze, altany, garaże, baseny czy tez domki wypoczynkowe. Bez pozwolenia można również rozpocząć nadbudowę, przebudowę lub rozbudowę istniejącego domu wolnostojącego.

Zalety i wady budowy domu bez pozwolenia

Pozwolenie na budowę domu jest jedną najbardziej uciążliwym procedur całym przedsięwzięciu. Dlatego inwestorzy odetchnęli z ulgą na wieść o nowelizacji ustawy o prawie budowlanym. Teraz nie muszą już czekać na pozwolenie, co na znaczny okres mogło wstrzymywać rozpoczęcie robót budowlanych. Zniesiono również wymagalność wielu dokumentów i załączników, które zostały zastąpione przez jeden projekt budowlany. Znacznie odciążeni od pracy zostali również urzędnicy.

Budowa domu bez pozwolenia nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli masz komplet dokumentów i chcesz budować w większym mieście, okres oczekiwania na pozwolenie na budowę może zostać skrócony nawet do 2 tygodni. W przypadku gdybyś zdecydował się budować bez pozwolenia, na rozpoczęcie prac i tak musisz poczekać 30 dni, podczas których urząd musi podjąć dezycję czy zakwestionować twoje zgłoszenia czy nie.

Czego nie wybudujesz bez pozwolenia

Przede wszystkim z nowych przepisów nie skorzystają inwestorzy, którzy planują budowę domów szeregowych oraz bliźniaków.

[Głosów:3    Średnia:4.3/5]

3 KOMENTARZE

  1. Ja tam wole z pozwoleniem. Urząd może kwestionować, sąsiedzi mogą kwestionować…Jak mam pozwolenie to buduje i nikt sie nie przyczepi

  2. Pozwolenie to pozwolenie. A niezakwestiowanie przez urząd w cigau 30 dni, nie oznacza wcale, że kiedyś ktoś sie nie przyczepi. Tak uważam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here