Jednym ze sposobów, pozwalających na zabezpieczenie gospodarstwa domowego przed niepożądanymi gośćmi jest montaż domofonu. To niewielkie urządzenie pozwala na pełną kontrolę nad tym, kto wchodzi na teren budynku, co ma niebagatelne znacznie nie tylko w prywatnych domach, ale również w firmach. Mimo faktu, iż domofony pojawiły się na szerszą skalę w naszym kraju dopiero około czterdziestu lat temu, bardzo szybko zdobyły popularność. Czym są domofony i jak wybrać taki, który zapewni nam największe bezpieczeństwo?

  1. Co to jest domofon?
  2. Rodzaje domofonów
  3. Czym różnią się domofony jednorodzinne od wielolokatorskich?
  4. Jak wybrać odpowiedni domofon?

Co to jest domofon?

Domofon to nie tylko słuchawka, wisząca w domu, jak spora część osób uważa. To w istocie system kilku urządzeń, które współpracują, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkania bądź firmy. Oprócz unifonu, czyli właśnie charakterystycznej słuchawki, w skład tego zestawu wchodzi zamontowany przy furtce, bramie lub drzwiach wejściowych bramofon, który umożliwia zasygnalizowanie pojawienia się gościa oraz przeprowadzenie z nim krótkiej rozmowy. Ze względu na konieczność umieszczenia go w warunkach zmiennej pogody i potencjalnych opadów powinien on być wykonany ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej, ewentualnie z aluminium. Zaleca się unikać domofonów, w których bramofon wykonany jest z plastiku. Bardzo ważnym elementem zestawu jest zwora elektromagnetyczna lub zaczep, blokujący dostęp do środka do czasu pozwolenia gościowi na wejście. Montuje się go na futrynie lub słupku przy furtce, by umożliwić blokadę zamka. Domofon, aby działał prawidłowo, musi również posiadać zestaw zasilający. Umieszczany on jest zazwyczaj we wnętrzu budynku, by uniknąć niekorzystnych wpływów deszczu czy mrozu. Zastaw zasilający umożliwia również dopasowanie głośności sygnału głośnika, mikrofonu czy dzwonka. Są to podstawowe elementy, które wchodzą w skład domofonu.

Rodzaje domofonów

Jak w każdej dziedzinie techniki, również i wśród domofonów można zauważyć postępujący rozwój. Wciąż spotkać można w niektórych domach, zwłaszcza jednorodzinnych, domofony analogowe, które są najstarszą generacją tych urządzeń. Sygnał między unifonem a bramofonem przesyłany jest za pomocą przewodu, dobrze jest więc zaplanować montaż domofonu już na etapie budowy domu. Nie będziemy musieli wówczas wiercić dziur w ścianach, by poprowadzić dodatkowe kable. Domofon cyfrowy umożliwia podłączenie kliku, lub nawet kilkunastu słuchawek pod jeden bramofon, jak również otwarcie drzwi poprzez wprowadzenie kodu z klawiatury. Jest to rozwiązanie stosowane przeważnie w blokach lub firmach, gdyż pozwala na wejście mieszkańcom lub pracownikom bez konieczności oczekiwania na zgodę któregoś z lokatorów. Domofony analogowo-cyfrowe łączą pozytywne cechy poprzednio opisanych urządzeń, umożliwiając wejście przez drzwi lub bramę za pomocą kodu, jednak dopiero po uzyskaniu zezwolenia osoby zamieszkującej posesję. Najnowocześniejszym obecnie stosowanym rozwiązaniem są wideodomofony, które umożliwiają identyfikację wizualną gościa. Łączność odbywa się bezprzewodowo, a na ekranie możemy zobaczyć, czy osoba, którą słyszymy w unifonie istotnie jest tą, za którą się podaje.

Czym różnią się domofony jednorodzinne od wielolokatorskich?

Domofony jednorodzinne, jak sama nazwa wskazuje najlepiej sprawdzą się w lokalach zamieszkanych przez jednego lokatora wraz z rodziną. Wystarczającym zabezpieczeniem przed wtargnięciem bez zezwolenia na posesję będą nawet domofony analogowe. Montaż tych urządzeń nie powinien być skomplikowany, zwłaszcza jeżeli wybierzemy do domu modele bezprzewodowe. Nie powinno się jednak tworzyć połączeń składników urządzenia z różnych firm – najlepszą współpracę zapewnią części od jednego producenta. Domofony wielorodzinne zamontować powinniśmy wszędzie tam, gdzie budynek zamieszkuje wiele rodzin, które wzajemnie nie są powiązane ze sobą. Można wybrać modele, umożliwiające kontakt przez naciśnięcie guzika z właściwym mieszkaniem, jednak lepiej jest wykorzystać domofony wielolokatorskie cyfrowe lub cyfrowo-analogowe – wówczas goście będą mogli wejść wpisując tylko kod, a lokator nie będzie musiał przemieścić się przez kilka pięter, by otworzyć drzwi.

Jak wybrać odpowiedni domofon?

Decydując się na zakup domofonu warto zastanowić się, jakie jego cechy będą dla nas przydatne i wystarczające. Na pewno powinniśmy postawić na nowocześniejsze rozwiązania, zwłaszcza zakup urządzeń cyfrowych, które nie wymagają montażu przewodów w ścianach. Należy też zwrócić uwagę na system komunikacji – stosowany w starszych modelach simplex, ze względu na wykorzystanie tej samej częstotliwości przez słuchawkę i bramofon, umożliwią jedynie komunikację naprzemienną. Jeśli mówi jedna z osób, druga może tylko słuchać do czasu, aż mówiący skończy. Alternatywą są urządzenia wykorzystujące system duplex, który zapewnia obustronną komunikację w tym samym czasie. Drugi system jest oczywiście znacznie bardziej komfortowy, jednak wykorzystujące go domofony są droższe. Jeśli więc najważniejszym kryterium wyboru będzie cena, powinniśmy postawić na sprzęt analogowy z systemem simplex, jeśli cenimy komfort użytkowania – postawmy na cyfrowe wideodomofony.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here