Płyty gk stosowane są w budownictwie od wielu dziesiątek lat. Ich prostota budowy i montażu sprawia, że chętnie sięgają po nią zarówno profesjonaliści, jak i domowi majsterkowicze. W tym artykule przedstawię ich budowę i możliwości wykorzystania.

Jak zbudowane są płyty karton- gips?

Płyty typu g-k wykonane są zasadniczo w części: gipsowego rdzenia i wytrzymałej kartonowej otoczki. W zależności od rodzaju płyty ta budowa może być nieco zmodyfikowana. Przykładowo płyty o dużej odporności na działanie wilgoci są impregnowane, natomiast płyty przeznaczone do gięcia mają fabrycznie wykonane nacięcia, które umożliwiają ich kształtowanie.

Zastosowanie płyt karton-gips  

Płyty karton- gips często wykorzystywane są do wyrównywania powierzchni ścian. W takim przypadku są one przyklejane za pomocą kleju gipsowego lub przykręcane do stelaża stalowego lub drewnianego. Z płyt często buduje się też ścianki działowe. Montaż takiej konstrukcji rozpoczynamy od przykręcenia profili stalowych. Kolejnym krokiem jest zamontowanie płyt z jednej strony, a następnie wypełnienie stelaża materiałem izolacyjnym. Na końcu przykręcana jest druga warstwa płyt. Płyty gipsowe do gięcia umożliwiają wykonanie takiej ściany także w formie łuku. Kolejną możliwością wykorzystania płyt g-k jest sufit podwieszany. Tutaj też najpierw trzeba zamontować stelaż z profili stalowych, a następnie przykręcić do niego płyty. Warto wiedzieć, że jeśli użyjemy płyt odpornych na wodę, to sufit podwieszany możemy wykonać także na zewnątrz budynku. Z takich wysoce odpornych na działanie czynników atmosferycznych płyt można przygotować także podbitkę dachową.

Zalety płyt karton – gips

Stosowanie płyt karton – gips jest bardzo popularne ze względu na wiele zalet. Po pierwsze są one dość lekkie i łatwe w obróbce. Wykonanie konstrukcji z płyt zajmuje mało czasu i generuje niewiele bałaganu i odpadów. Powierzchnia z płyt jest idealnie gładka i można ją dowolnie wykończyć. Dzięki dużej różnorodności dostępnych na rynku płyt można je dobrze dopasować do warunków w pomieszczeniu i uzyskać wysoką trwałość konstrukcji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here