Zaciskarki do kabli – jak działają? Czym kierować się przy wyborze?

0
1591

Montaż różnego rodzaju przewodów elektrycznych wymaga odpowiedniego sprzętu, zarówno do ściągania izolacji, jak i właściwego zabezpieczenia kabli np. przy pomocy zaciskarki. Bez tego sprzętu trudno sobie wyobrazić pracę elektryka.

Zaciskarki do kabli – jak działają?

Zastosowanie zaciskarki jest konieczne w bardzo wielu przypadkach. Zaciskarka umożliwia zamocowanie wybranej końcówki na przewodzie. To dzięki zaciskarce można końcówkę idealnie dopasować do przewodu. Trzeba pamiętać, że jeśli druty pozostają w izolacji, trzeba najpierw ją ściągnąć. Do ściągania izolacji służy osobny sprzęt. W zależności od typu kabla, izolację ściąga się nieco inaczej. Na przykład przy kablach wielożyłowych, usuwa się najpierw izolację wierzchnią, a dopiero później tę z poszczególnych żył. Następnie odsłonięte kable warto lekko skręcić, co ułatwi zamontowanie końcówki. Umieszczamy ją na kablu, chwytamy w kleszcze zaciskarki i ściskamy rączki. Zaciskarka ręczna wymaga użycia siły naszych mięśni, natomiast nie jest to duży wysiłek. Takie rozwiązanie to alternatywa dla lutowania. W ten sposób można bezpiecznie zamontować przewody m.in. przy bezpiecznikach czy kontaktach.

Do różnego rodzaju końcówek – jak wybrać zaciskarka?

Zaciskarka to profesjonalne narzędzie, które pomaga w odpowiednim montażu przewodów. Wykorzystuje się je nie tylko w branży elektrycznej, elektrotechnicznej, ale także automatycznej oraz samochodowej.

Dobór urządzenia w dużej mierze zależy od rodzaju końcówek, jakimi się posługujesz. Oczywiście istnieją ręczne zaciskarki do kabli z wymiennymi matrycami, które pozwalają zaprasowywać różnego rodzaju końcówki na przewody o szerokim zakresie. W wielu przypadkach potrzebujesz jednak zaciskarki dostosowanej do konkretnego rodzaju końcówek. Innego rodzaju zaciskarki potrzebujesz przy zaciskaniu konektorów samochodowych, przewodów typu linka za pomocą końcówek tulejkowych czy końcówek telefonicznych i internetowych.

Osobną grupę stanowią zaciskarki do:

  • tulejek,
  • końcówek oczkowych,
  • końcówek rurkowych,
  • końcówek kolektorowych,
  • końcówek szybkozłącznych.

Podstawowym kryterium wyboru nie jest więc sama branża, w jakiej wykorzystywana jest zaciskarka, a rodzaj przewodów i końcówki, z którymi trzeba w danym momencie pracować. Urządzenia uniwersalne sprawdzają się oczywiście do pewnego momentu, przy skomplikowanych i rozbudowanych oraz bardzo wrażliwych instalacjach znacznie lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po zaciskarkę, szczypce czy praskę dostosowaną do konkretnego typu instalacji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here