Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo wzorów i rodzajów klamek okiennych. Wybrać je można na podstawie szerokiej gamy kolorów, mechanizmu w nich zamontowanego czy też materiału, z jakiego zostały wykonane. Wielu ekspertów twierdzi, że ponad osiemdziesiąt procent klamek do okien znajduje swoje zastosowanie również w drzwiach. Decydując się na odpowiedni model, powinniśmy przede wszystkim patrzeć na jego funkcjonalność, a nie walory estetyczne.

Jakie funkcje pełni klamka okienna?

Klamki do okien umożliwiają otwarcie i zamknięcie okna. Jest to jej nadrzędna funkcja, do jakiej została przystosowana. Kolejnym zadaniem, jakie pełni, to z pewnością zabezpieczenie mieszkania czy domu przed włamywaczami.

Oczywiście nie można pominąć jej walorów estetycznych. Dobrze dobrane klamki potrafią wydatnie wpłynąć na aranżację pomieszczenia. Mogą być klasycznym dodatkiem lub kontrastem dla znajdujących się wewnątrz kolorów.

Systemy służące do otwierania okien wykonane mogą być z różnego rodzaju materiałów, od tworzyw sztucznych po mosiądz. Niektórzy krezusi potrafią zlecić nawet zaprojektowanie klamki ze złota wysadzanej diamentami, jednak jak wiadomo, jej cena wtedy nie należy do najniższych.

Jakie są rodzaje klamek?

Na rynku producenci prześcigają się w coraz to nowszych i lepszych ofertach klamek do okien. Jak wiadomo, te oprócz otwierania i zamykania skrzydła mają także pełnić funkcję dodatku do aranżacji pomieszczenia. Dlatego na sklepowych półkach możemy zobaczyć klamki tradycyjne, designerskie, czy też stylizowane.

Jednak oprócz fajnego wyglądu powinny cechować się wysokim bezpieczeństwem. Do wyboru są klamki antywłamaniowe, które chronią mieszkanie przed nieproszonymi gośćmi, a także modele z kluczykiem, które zapobiegają otwieraniu okna przez dzieci. Takie systemy otwierające powinny być produkowane z wytrzymałych materiałów.

Najczęściej wykorzystuje się do ich produkcji aluminium, które równie dobrze pasuje do stolarki okiennej z PCV. Zastosowanie takiego tworzywa pozwala uzupełnić klamki w mechanizmy ułatwiające zamykanie i otwieranie, a także mechanizmy blokujące.

Jakie systemy bezpieczeństwa montowane są w klamkach?

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka systemów zabezpieczających, które montowane są w klamkach. Ich działanie wydatnie wpływa na bezpieczeństwo nie tylko nasze, ale także dzieci. Bardzo często klamki z takimi mechanizmami wybierane są do żłobków oraz przedszkoli.

Do dyspozycji klientów są klamki okienne mogą posiadać także dodatkowe akcesoria, które będą blokowały je przed przekręceniem, czy otwarciem skrzydła. Wyróżnić można takie mechanizmy jak:

  • blokada na klamkę
  • klamki z kluczykiem
  • klamki z przyciskiem
  • zamek okienny
  • system Tilt First
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here