Współczesne trendy w oświetleniu

0
2840

Światło we wnętrzu pełni bardzo ważną rolę. Wpływa na funkcjonalność oraz wygląd mieszkania. W dużym stopniu decyduje o stylu aranżacyjnym pomieszczeń, ale ma też znaczenie dla budowania nastroju we wnętrzu. Co więcej, w istotny sposób wpływa na nasze samopoczucie. Od tego, jakie oświetlenie wybierzemy do wnętrza, zależy zatem bardzo wiele. Doskonale wiedzą o tym dekoratorzy i architekci wnętrz, coraz więcej doświadczenia wykazują również konsumenci, którzy świadomie kreują aranżację każdego wnętrza i z powodzeniem osiągają zamierzony wcześniej cel.

Współczesne oświetlenie to szeroka gama możliwości, która pozwala dowolnie kreować przestrzeń. Mamy do czynienia ze zróżnicowanym pod wieloma względami asortymentem opraw. Różnice dotyczą wielkości, formy i stylu. Tak szeroki wybór stanowi duży atut, bo pozwala dostosować oświetlenie do konkretnych wymagań użytkownika, z drugiej strony może przyprawiać o zawrót głowy i utrudniać decyzje zakupowe osób niezdecydowanych.

Oświetlenie minimalistyczne

Współczesne wnętrza, w zależności od preferencji użytkowników, mogą różnić się stylem oraz wyglądem mebli, sprzętów i dodatków. Pośród ogólnych tendencji coraz więcej osób decyduje się na aranżacje minimalistyczne, w których widać wpływ stylu skandynawskiego, industrialnego albo nowoczesnego. Minimalizm i prostotę dostrzegamy też w oświetleniu. W takich aranżacjach bardziej od formy oprawy liczy się jej funkcja i tworzony przy jej pomocy efekt. Sposób, w jaki oświetlane jest wnętrze, wpływa nie tylko na wygodę użytkowania pomieszczenia, ale także możliwość dekorowania światłem.

Oprawy minimalistyczne cechują się prostą, pozbawioną elementów zdobiących formą. Pomimo wszystko potrafią prezentować się bardzo elegancko i efektownie. Odnajdziemy je wśród różnych kategorii oświetlenia od lamp wiszących poprzez kinkiety i plafony, po lampy stojące. Szeroki wybór utrzymanych w minimalistycznym stylu opraw można znaleźć w sklepie Lampy.it.

Wspominając oprawy wpisujące się w minimalistyczne trendy, nie można pominąć plafonów natynkowych, które już założenia mają być proste, nierzucające się w oczy. Ich elegancki wygląd (którego nie sposób im odmówić) wynika z zastosowania skromnych kształtów oraz stonowanej, najczęściej monochromatycznej kolorystyki. Zazwyczaj jest to kolor biały, czarny, szary, chrom albo złoty. Plafony natynkowe przyjmują formę tuby albo prostopadłościanu. Niektóre z nich mają więcej niż jedno źródło światła, co wpływa na zróżnicowanie ich form. Zdarzają się też inne kształty, zawsze jednak są to formy wykazujące się prostotą i minimalizmem.

Oświetlenie glamour

Przeciwieństwo lamp skromnych i cechujących się minimalizmem stanowią oprawy w stylu glamour – efektowne, bogato zdobione, pełne przepychu i blasku. Różnice pomiędzy nimi a oprawami minimalistycznymi obrazują, jak odmienne mogą być gusta i oczekiwania klientów. Lampy w stylu glamour mają za zadanie zachwycać, błyszczeć, wprowadzać do wnętrza efektowny blask nie tylko przy zapalonym świetle. W tym przypadku nie może być mowy o skromnej oprawie cechującej się prostą formą. Wręcz przeciwnie – pożądane są lampy bogato zdobione, czasem cechujące się skomplikowaną formą i pokaźnymi rozmiarami.

Oprawy w stylu glamour powstają z materiałów, które efektownie odbijają albo rozszczepiają światło. Nie powinno wśród nich zabraknąć metalu, szkła, kryształu, a nawet Swarovskiego. Takie elementy sprawiają, że lampa wygląda niezwykle dekoracyjne i prezentuje się bardzo elegancko. Doskonale dopełnia aranżacji luksusowych wnętrz, a swoją obecnością dodatkowo podnosi standard wykończenia mieszkania i podnosi jego prestiż.

Oprawy w stylu glamour, podobnie jak lampy minimalistyczne, spotkamy wśród różnych kategorii oświetlenia. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by wszystkie zastosowane we wnętrzu lampy utrzymać w podobnej stylistyce. Dzięki temu aranżacja będzie spójna, a konsekwencja w wyglądzie poszczególnych elementów wyposażenia zostanie zachowana.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here