Co roku wybuchy powodują śmierć setek ludzi na całej planecie i ogromne straty finansowe. Jednak wielu z tych wypadków można byłoby zapobiec dzięki systemowi tłumienia wybuchów. Nie tylko zmniejsza on prawdopodobieństwo uszkodzenia urządzeń, ale przede wszystkim jest w stanie ochronić życie i zdrowie pracowników.

Jakie zakłady potrzebują systemów przeciwwybuchowych? 

Systemy ochrony przeciwwybuchowej są stosowane w zakładach produkcyjnych, farmaceutycznych, chemicznych, rafineryjnych i w innych niebezpiecznych środowiskach. Są także wymagane w przypadku korzystania z urządzeń do transportu materiałów sypkich. Systemy instalacji przeciwwybuchowych są niezbędne, ponieważ iskry statyczne mogą powodować eksplozje pyłu w zamkniętych przestrzeniach, a te mogą prowadzić do strat finansowych, uszkodzenia sprzętu i urządzeń, obrażeń i śmierci. 

Na ogół wybuchy pyłu występują podczas proszkowania, przetwarzania, przenoszenia i przechowywania wielu materiałów, takich jak kukurydza, aluminium, ziarno, celuloza, mąka i inne stałe materiały o drobnej teksturze. 

Więcej o systemach przeciwwybuchowych i urządzeniach zabezpieczających przed wybuchem można przeczytać na stronie https://www.promattop.pl/pl-pl/biuro-projektowo-inzynierskie/projektowanie/urzadzenia-zabezpieczajace-przed-powstaniem-wybuchu.  

Jak działają systemy przeciwwybuchowe? 

  1. Ograniczona przestrzeń. Niektóre systemy tłumienia wybuchów zapobiegają przemieszczaniu się ciśnienia i płomieni przez rurociąg lub podłączone przewody do innych urządzeń. Taki system izolacji zwykle uruchamia się w ciągu 5 milisekund od wykrycia zagrożenia. 
  2. Wykrywanie wybuchu. Urządzenia do wykrywania wybuchu działają poprzez rozpoznawanie znaków ostrzegawczych i są odpowiedzialne za określenie, kiedy należy aktywować systemy. Odgrywają więc kluczową rolę w zapobieganiu wybuchom i pożarom.  
  3. Tłumienie wybuchu. System tłumienia wybuchu został zaprojektowany tak, aby zidentyfikować i stłumić wybuch pyłu, zanim doprowadzi on do katastrofy na większą skalę. Jest niezbędny, jeśli chodzi o redukcję obrażeń u ludzi. 
  4. Odpowietrzanie wybuchu Systemy wentylacji przeciwwybuchowej służą do zabezpieczenia przed nadmiernym ciśnieniem i zagrożeniami wybuchowymi w przemyśle poprzez stworzenie drogi ucieczki ekspandujących gazów. Rozwiązania te są nie tylko niedrogie, ale także działają szybko i niezawodnie w sytuacjach awaryjnych. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here