Styropian grafitowy

0
2769

Jedną z odmian styropianu, dostępną na rynku, jest styropian grafitowy, nazywany także szarym. Do niedawana był on wykorzystywany głównie przez dużych inwestorów, ale obecnie cieszy się coraz większą popularnością także wśród osób prywatnych czy deweloperów małych budynków. Czym jest to spowodowane?

Co zawiera styropian grafitowy?

Już na etapie produkcji do mieszanki polistyrenu i poroforu (materiału spieniającego) dodawany jest grafit. Dzięki temu wbudowuje się on w powstający styropian, zapewniając mu charakterystyczny, szary kolor.

Ciekawym rozwiązaniem, które być może stanie się „materiałem przyszłości”, może być wykorzystanie grafenu jako domieszki do polistyrenu. W ten sposób powstaje styropian grafenowy, który – jak mówią doniesienia – może okazać się materiałem o jeszcze lepszych właściwościach termoizolacyjnych i akustycznych. Jednak zanim trafi on do masowej produkcji i wykorzystania, bez wątpienia to styropian grafitowy będzie wiódł prym wśród materiałów ocieplających.

Dlaczego styropian grafitowy jest tak chętnie wybierany?

Styropian grafitowy odznacza się znacznie lepszą lambdą, czyli współczynnikiem przenikania ciepła niż jego biały poprzednik. Lepsza to w tym przypadku niższa lambda, gdyż odpowiada ona takiej ilości ciepła, jaka może „uciec” z budynku w czasie zimy, lub dostać się do niego w upalne lato. To oczywiste, że im mniej ciepła wydostanie się na zewnątrz, tym w efekcie mniejsze koszty zostaną poniesione na jego ogrzewanie. Rachuba zatem jest prosta: zastosowanie lepszego styropianu gwarantuje zmniejszenie wydatków na utrzymanie odpowiedniej temperatury budynku.

Właśnie parametr lambda decyduje o tym, iż styropian grafitowy jest wybierany chętniej, niż biały. W jego przypadku bowiem lambda waha się pomiędzy 0,030 do 0,033 W/mK, podczas gdy w białym styropianie może osiągać wartość nawet o 0,015 wyższą. W efekcie zastosowanie materiału szarego może dać nawet o 20% więcej oszczędności, niż białego odpowiednika.

Czy grafitowy styropian ma wady?

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że oszczędność energetyczna jest czynnikiem, który bezwarunkowo przemawia za wykorzystaniem styropianu grafitowego. W wielu przypadkach tak właśnie jest, jednak należy pamiętać, iż posiada on również swoje słabe strony.

Najistotniejszą wadą jest to, że wykorzystywany do produkcji grafit jest materiałem pochłaniającym promieniowanie słoneczne. W związku z tym ulega on szybkiemu i znaczącemu nagrzewaniu, jeśli jest narażony na bezpośrednie działanie słońca. To z kolei prowadzi do jego rozszerzania się i kurczenia, w zależności od stopnia nagrzania. Jest to zjawisko niekorzystne, które może doprowadzić do pękania lub nawet odpadania płyt oraz mostków termicznych.

W celu uniknięcia tego negatywnego zjawiska, styropian grafitowy zawsze musi być osłaniany przed słońcem. Warto zdecydować się także na jego wersję z białą wierzchnią warstwą, która zabezpiecza szarą wewnętrzną warstwę przed niekorzystnym wpływem warunków zewnętrznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here