Styczniki instalacyjne – łączniki w wykorzystaniu przemysłowym

0
687

Styczniki instalacyjne to rodzaje łączników o budowie identycznej co zwykłe przekaźniki elektromagnetyczne. W porównaniu do nich odznaczają się również podobnym sposobem działania. Ich cechą charakterystyczną jest zdolność do łączenia obwodów głównych, a nie – jak w przypadku zwykłych przekaźników – obwodów pomocniczych. Poniżej rozwijamy temat styczników instalacyjnych – podpowiadamy jakie są najważniejsze kryteria dostępnych produktów, gdzie szukać pomocy w ich zakupie oraz po czym poznać styczniki dobrej jakości od ich gorszych odpowiedników.

Styczniki elektromagnetyczny – w telegraficznym skrócie

Styczniki elektromagnetyczne to elementy obwodu, których głównym zadaniem jest przekazywanie sygnału prądowego lub napięciowego. Ponieważ styczniki są wystawione na różne warunki pracy, powinny odznaczać się wyjątkową trwałością mechaniczną oraz odpornością na uszkodzenia. Dzięki temu duża liczba połączeń nie będzie stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa całego układu.

Typowy stycznik składa się z kilku kluczowych elementów. Wymienić należy przede wszystkim: rdzeń ruchomy, cewkę stycznika, zwory elektromagnetyczne ruchome, styk nieruchomy i ruchomy, styk zwierny i rozwierny, sprężyny stykowe (odpowiedzialne za właściwy docisk styków), komory gaszenia łuku elektrycznego. Cewki w stycznikach mogą mieć różne napięcie zasilania, w zależności od twoich potrzeb od konkretnego zastosowania.

Działanie styczników instalacyjnych

Działanie styczników można przedstawić w pewnym uproszczeniu i skrócie. Przede wszystkim – w momencie osiągnięcia znamionowego napięcia, dochodzi do zamknięcia styków. W sytuacji jego spadku – styki zostają otworzone. Styczniki instalacyjne mogą być wykorzystywane zarówno w obwodach pracujących w sposób znormalizowany, jak i w tych, w których dochodzi do przeciążeń.

W zależności od sposobu działania i wykorzystania, można wyróżnić dwie główne kategorie styczników. Pierwszą tworzą styczniki robocze, czyli główne – wykorzystywane do uruchamiania odbiorników silnoprądowych (np. wentylatorów, silników napędowych, grzałek). Drugą kategorię tworzą styczniki pomocnicze, pełniące funkcję podobną co przekaźniki. Ich głównym zadaniem jest bowiem przekazywanie informacji, a w rezultacie – uruchamianie blokady załączenia innego stycznika lub oddziaływanie na inne urządzenia.

Ponadto, styczniki można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od sposobu ich działania i zamierzonego miejsca wykorzystania. Wyróżnić można styczniki mocy AC oraz DC. Pierwsze z nich – styczniki mocy AC – wykorzystuje się w pracy silników, modułów, pomp, grzałek, wentylatorów, syren. Styczniki DC znajdują zastosowanie przy atrakcjach tramwajowych, kolejowych i akumulatorowych.

Przeglądając dostępne styczniki, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na wartość prądu znamionowego (wyrażonego w amperach), który jest pobierany przez dane urządzenie. Często wykorzystuje się styczniki 25A i 32A. W zastosowaniu przemysłowym sięga się po styczniki przewymiarowane – czyli odpowiednio większe, co pozwala na wydłużenie ich żywotności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here