Zatarty kompresor w samochodzie. Czy jedynym rozwiązaniem jest zakup nowej klimatyzacji? Sprężarka klimatyzacji odpowiada za ruch czynnika, dzięki któremu system pracuje poprawnie. Sprężanie powietrza generuje ciepło, które pobiera chłodnica klimatyzacji – przesuwa je do skraplacza i dalej do parownika, by zaszło przekształcenie w stan gazowy, który powoduje znaczny spadek temperatury, generującej chłodne powietrze. Regularna regeneracja sprężarek pozwala zachować klimatyzację samochodową w dobrej formie. Wielu kierowców uważa, że skoro z nawiewów wydobywa się chłodne powietrze, to mimo braku przeglądu – nie ma problemu. Niestety, nie jest tak. Klimatyzacja bez przeglądu wymaga większego nakładu pracy specjalistów, co przekłada się na finansowanie części zamiennych do sprężarek.

Awaria sprężarki klimatyzacji samochodowej

Do najczęstszych przyczyn uszkodzeń kompresora w samochodzie zalicza się rozszczelnienie, które może wystąpić po uszkodzeniu łożyska w kole pasowym lub w wskutek uszkodzenia sprzęgła. Kiedy czynnik chłodzący spada, klimatyzacja samochodowa zaczyna szwankować. Oczywiście, sprężarki powietrza mogą zostać uszkodzone przez zawór sterujący czy przez nieszczelność łożysk wewnętrznych lub awarie mechaniczne – jednak sprężarki klimatyzacji są tak skonstruowane, że bez problemu można je regenerować. Warto podkreślić, że regeneracja sprężarek jest najtańszym sposobem naprawy niedziałającej klimatyzacji samochodowej.

Jak wygląda proces regeneracji sprężarki klimatyzacji samochodowej?

Proces regeneracji sprężarki w klimatyzacji samochodowej zamyka się w kilku etapach i rozpoczyna go demontaż napędu i mycie sprężarki. Następnie urządzenie jest otwierane w celu namierzenia usterki i wymiany części zamiennych do sprężarki. Po wymianie zużytych elementów i regeneracji sprężarki, następuje ponowne piaskowanie korpusu sprężarki i montaż właściwy, który sprawdza szczelność. Proces wymiany sprężarki powietrza kończą testy kontroli jakości. Wszystko przebiega sprawnie i szybko pod warunkiem, że części zamienne do sprężarek nie wymagają sprowadzenia podzespołów bezpośrednio od producentów. Naprawa sprężarki w klimatyzacji nie jest czasochłonna, jednak latem ten czas jest wydłużony – dlatego nie warto zwlekać z decyzją o regeneracji i wymianie uszkodzonej klimatyzacji w samochodzie.

Czy opłaca się kupić używaną sprężarkę do klimatyzacji?

Nie. Najczęściej używane sprężarki i części zamienne do sprężarek pochodzą z wrakowisk i miejsc składowania odpadów metalowych, gdzie nie są odpowiednio zabezpieczane przed wilgocią, co odbija się na łożyskach i gładziach cylindrów. Dlatego najlepiej kupić nowe części zamienne do sprężarek klimatyzacji w samochodzie.

[Głosów:8    Średnia:3.6/5]