Większość z nas stając przed koniecznością zakupu stolarki okiennej do nowo wybudowanego lub remontowanego domu, dysponuje ograniczonym budżetem. Najczęściej zatem poszukujemy producenta w ofercie, którego będzie najniższa cena okien pcv. Niektórzy, aby zminimalizować koszty, zastanawiają się także, czy nie zrezygnować z usługi profesjonalnego montażu. Dlaczego nie warto tego robić?

Cena okien pcv – od czego zależy?

Przeglądając oferty producentów, szybko zauważymy, że cena okien pcv zależy od wielu czynników, które decydują o ich energooszczędności i funkcjonalności. Z czego możemy zrezygnować, tnąc koszty, a na czym nie warto oszczędzać? Dla większości z nas najważniejszą kwestią jest termoizolacyjność okna, o której informuje nas współczynnik przenikania ciepła. Jego wartość zależy przede wszystkim od klasy profili i rodzaju pakietu szybowego. Im wyższa klasa profili, tym mniej ciepła będą przepuszczać na zewnątrz. Pakiet szybowy, na który się  zdecydujemy, również ma duży wpływ na to, ile w przyszłości zapłacimy za ogrzewanie. Coraz popularniejsze wśród inwestorów stają się okna trzyszybowe z uwagi na to, że są dość przystępne cenowo, a znacznie poprawiają parametry termoizolacyjne okna. Kolejnym ważnym czynnikiem, który podnosi cenę i ma duży wpływ na to, ile ciepła będą zatrzymywać wewnątrz domu, jest ich montaż. Nieprawidłowo osadzone mogą stracić swoje właściwości. Przemyślmy zatem dokładnie tę kwestię, zanim zdecydujemy się na najtańsze okna pcv. Cennik może nam wskazać wyższą kwotę do zapłaty za okna z montażem, jednak suma, o którą zapłacimy więcej, szybko zwróci nam się w kosztach ogrzewania. Jeżeli zależy nam na tym, aby cena okien pcv była jak najniższa, ale miały jak najwyższy współczynnik przenikania ciepła, zrezygnujmy lepiej z koloru na poczet białych profili, niż profesjonalnego montażu.

Dlaczego cena okien pcv z montażem jest wyższa?

Wybór wysokiej jakości stolarki okiennej to dopiero połowa sukcesu. Cena okien pcv z montażem jest wyższa, ale z pewnością nie warto w ten sposób oszczędzać, ponieważ aby zachowały swoje właściwości, muszą być odpowiednio osadzone. Jeśli podczas montażu niewłaściwie zostanie wykonane połączenie okna i muru, powstaną mostki termiczne, które będą powodować duże straty ciepła. Nie jest to jedyny problem, którego są przyczyną. Powodują bowiem także wychładzanie przegród budowlanych i pozwalają na wnikanie pary wodnej. Prowadzi to do zawilgocenia materiałów konstrukcyjnych i izolacji, a w konsekwencji do rozwoju niebezpiecznych dla naszego zdrowia pleśni i grzybów. Próba zaoszczędzenia na usłudze profesjonalnego montażu może skończyć się podwójną stratą. Zapłacimy za drogie, wysokiej jakości okna, które nie będą spełniały swojego zadania, a my nadal będziemy płacić wysokie rachunki za ogrzewanie.

Zastanawiając się, dlaczego cena okien pcv z montażem, jest wyższa, warto sobie uświadomić, że wymaga to od osoby je wykonującej dużej wiedzy i doświadczenia. Konieczne jest bowiem odpowiednie przygotowanie otworu okiennego, właściwe rozmieszczenie połączeń mechanicznych okna i ściany oraz staranne wykonanie izolacji. W momencie, gdy okno jest już na swoim miejscu, powinno zostać jeszcze obrobione i wyregulowane. Jak widać, prawidłowy montaż okien ma kluczowe znaczenie, dlatego lepiej powierzyć go profesjonalnej ekipie, niż ryzykować popełnienie błędów, które mogą być dla nas bardzo kosztowne.  

[Głosów:4    Średnia:3/5]