Obecnie bardzo duża część naszych rodaków pracuje za granicą. Głównymi kierunkami od lat są Niemcy, Anglia czy kraje skandynawskie. Powodów tego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim najważniejszą kwestią jest sprawa wynagrodzeń oraz łatwość w znalezieniu pracy. Będąc za granicą znalezienie pracy zamknąć się może w terminie od siedmiu do czternastu dni roboczych. Zważając na ostatnie badania GUS jest to aż dziesięć razy szybciej niż zajmują poszukiwania pracy w Polsce. Nie bez znaczenia pozostaje fakt formy zatrudnienia, gdyż w większości zachodnich przedsiębiorstw znacznie szybciej jesteśmy w stanie uzyskać umowę o pracę niż w Polsce. Powoduje to, że zarówno pracodawca, jak i pracownik mają pewność, że ich współpraca zawiązana została na dłuższy czas. To wprowadza pewną stabilizację, która powoduje, że możemy bez obaw osiedlić się w danym kraju. Ile kosztują mieszkania w Niemczech? Na jaki standard możemy liczyć?

Mieszkania w Niemczech

mieszkania w niemczechBardzo korzystna sytuacja dla pracowników z Polski jest u naszych zachodnich sąsiadów. Największa gospodarka Europy od zawsze stanowi dla Polaków atrakcyjny cel w zdobyciu stabilnej i dobrze płatnej pracy. Szczególnie poszukiwani są specjaliści w sektorach przemysłu, usług czy budownictwie. Osiedlanie się coraz liczniejszej grupy Polaków w Niemczech rodzi pytanie o kwestie rynku mieszkaniowego. Mieszkania w Niemczech od wielu już lat stanowią element pożądania mieszkających w kraju emigrantów zarobkowych. Do uzyskania kredytu najważniejszymi dokumentami, jakie musimy przedstawić w niemieckim banku są umowa o pracę, dokument pozwalający nam przebywać na terenie Niemiec, oraz orzeczenie lekarskie potwierdzające nasz obecny stan zdrowia. Nieruchomości w Niemczech, tak samo, jak i w innych krajach Europy z roku na rok zyskują na wartości, w związku z tym chcąc zakupić mieszkanie należy się pośpieszyć.
Dysponując stałą i stabilną pracą nie powinniśmy się wahać, a jedynie dokonać wyboru interesującej nas nieruchomości i rozpocząć nasze starania o kredyt.

Spoglądając na ogólne wskaźniki stóp bezrobocia w Europie, Niemcy pozostają już od dekad państwem z jednym z trzech najmniejszych poziomów bezrobocia na kontynencie. I nic nie wskazuje na to by miało się to zmienić.
Sprawia to, że w wypadku ewentualnej utraty pracy nadal będziemy w stanie szybko znaleźć zatrudnienie. Tym bardziej będzie to miało miejsce, gdy uzyskamy doświadczenie na przykład w sektorze przemysłowym, który od lat cierpi na chroniczny deficyt rąk do pracy. Stabilna sytuacja polityczna, silna gospodarka, oraz położenie w sercu Europy, od zawsze sprawiało, że Niemcy decydują o sile i rozwoju Europy.

Czy warto kupić mieszkanie w Niemczech?

Z pewnością wszyscy ci, którzy już jakiś czas pracują w Niemczech zastanawiają się czy jednak może nie zakupić tam mieszkania. Zazwyczaj jest bowiem tak, że osoby pracujące w Niemczech wynajmują tam mieszkania lub pokoje pracownicze i w każdy większy okres wolny od pracy zjeżdżają do Polski. Jednak trzeba przyznać, że jest to rozwiązanie cały czas tylko i wyłącznie tymczasowe. Niemniej warto jednak zaznaczyć, że bliskość naszego kraju sprzyja takiemu modelowi życia. Jednak kiedy już zyskamy w miarę stabilne zatrudnienie w Niemczech, to jednak warto pomyśleć o zamieszkaniu tam na stałe. Wydaje się, że zwłaszcza bardzo korzystnym rozwiązaniem jest zakup mieszkania we Wschodnich landach. Tutaj bowiem w dalszym ciągu można zauważyć znaczny exodus ludności w kierunku landów zachodnich. Niektóre miasta wręcz zachęcają do osiedlania się na ich obszarze w obawie przed znacznym wyludnieniem. Możemy tutaj kupić mieszkania z pewnością na bardzo korzystnych warunkach. Warto więc nie tylko kupić mieszkanie, ale również ściągnąć tutaj swoją rodzinę. Nie ulega wątpliwości, że poziom życia w Niemczech jest znacznie wyższy niż w naszym rodzimym kraju. Warto pomyśleć o naszych dzieciach, które dzięki temu zyskają lepsze szanse rozwoju i korzystniejszy start w dorosłe życie. Na uwadze należy mieć również wysoki poziom zabezpieczeń społecznych w Niemczech.

Praca w Niemczech – mieszkanie w Polsce

mieszkania w niemczechCzęść Polaków hołduje jednak rozwiązaniu polegającemu na tym, że pracują w Niemczech, ale na codzień mieszkają w Polsce. Kiedy taka opcja ma sens? Wydaje się, że jest to odpowiednie rozwiązanie dla osób, które pracują w którymś ze wschodnich landów Niemiec, natomiast mieszkają w zachodniej Polsce. Wówczas codzienne dojazdy do pracy nie będą zajmowały zbyt wiele czasu. Taki model życia i pracy jest jak najbardziej uzasadniony z ekonomicznego punktu widzenia. Wówczas można na tym nawet znacznie zyskać. Zarabiamy bowiem na niemieckim poziomie, natomiast koszty życia liczymy w polskich złotówkach. Warto więc zastanowić się nad takim właśnie rozwiązaniem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here