Lampy solne to bardzo atrakcyjne wizualnie urządzenia, które jednocześnie niosą ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Są idealnym wynalazkiem w dzisiejszych czasach, w których wszędzie panują urządzenia elektryczny. Służą do poprawiania zdrowia, snu oraz samopoczucia. Co warto o nich wiedzieć? Komu szczególnie przypadną do gustu?
Jak działa i jak wygląda lampa solna?
Lampa solna najczęściej ma kształt wydrążonej bryłki soli, w której wnętrzu zamocowana jest elektryczna żarówka. Ten duży kryształ soli znajduje się na podstawie z kamienia, drewna i metalu, rzadziej na plastikowych nóżkach. Chociaż pierwsze lampy solne powstawały w Wieliczce w XX wieku i były wykonywane głównie przez artystów górniczych, dziś są popularne nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Z jakiej soli są wytwarzane? Najczęściej z soli kamiennej, która wyróżnia się niską łamliwością, dobrym przewodnictwem cieplnym i łatwą rozpuszczalnością w wodzie. Lampy solne cenione są jednak nie tylko za swój atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim za cenne właściwości. Co warto wiedzieć o ich działaniu? Bryła soli kamiennej pod wpływem światła emituje jony ujemne, przyczyniając się do zachowania równowagi cząsteczek. Zawiera ona też różnego rodzaju minerały – takie jak selenit, halit i lit. W przypadku lamp solnych najlepiej sprawdzą się tradycyjne żarówki E14 lub W27.
Lampa solna – jak wpływa na nasze zdrowie?
Osoby dbające o zdrowie pragną mieć w swoim salonie lub sypialni lampę solną. Jakie korzyści może ona przynieść? Przede wszystkim wpływa pozytywnie na kondycje dróg oddechowych. Emitowane przez nią jony ujemne w skuteczny sposób niwelują negatywny wpływ komputerów i elektroniki. Poprawiają też koncentracje i ułatwiają zasypianie. Polecane są osobom cierpiącym na astmę i alergie z dwóch względów – dzięki temu, że zawierają w swoim składzie cenne minerały oraz oczyszczają powietrze z pleśni, grzybów i kurzu. Lampy solne to naturalne jonizatory powietrza, które dbają o jego dobrą jakość w pomieszczeniu. To jednak jeszcze nie koniec ich pozytywnego działania. Produkcja ujemnych jonów zwiększa ilość tlenu w powietrzu, co nie tylko ułatwia zasypianie, ale też poprawia jakość snu. Samo ciepłe, czerwone światło lampy sprzyja relaksowi – pomaga się odprężyć i wyciszyć po męczącym dniu. Tak naprawdę nie istnieją żadne przeciwwskazania do jej używania w warunkach domowych. Nie stanowią one żadnego zagrożenia dla organizmu człowieka ani zwierząt. Z powodzeniem można umieścić je nawet w pokoju dziecka.