Krótka historia betonu

0
1934

Beton jest jednym z najbardziej popularnych budulców. Nic więc dziwnego, że miliony ludzi na całej ziemi decyduje się na jego wykorzystywanie w różnych celach. Stosuje się go między innymi do budowy domów, nawet tych energooszczędnych, a także do produkcji akcesoriów domowych, a nawet biżuterii.

Czy wiesz, że beton został wynaleziony w jednym ze starożytnych semickich państw, zwanym Asyrią, a potem wykorzystywany był także w starożytnym Rzymie? Cała procedura i receptura tworzenia tego budulca różniła się znacząco od tej, którą znamy dzisiaj. W starożytności mieszano piasek wraz z drobnymi kamieniami z zaprawą wapienną. Dzięki temu mogły powstawać chociażby całkiem solidne mury obronne. A czy wiesz, jak dzisiaj wytwarza się beton?

Jak wytwarza się beton?

Większość osób doskonale wie, do czego wykorzystywany jest beton, ale zaryzykuje stwierdzeniem, że wiedzą dotyczącą tego, jak się go wytwarza, mogłoby pochwalić się znacznie mniej ludzi. Najprościej mówiąc betonem, możemy nazwać mieszaninę cementu, kruszywa oraz wody. Profesjonalne firmy (jak na przykład https://www.cemex.pl/wytwornie-stacjonarne.aspx) wytwarzają go na specjalnych węzłach betoniarskich, które wyposażone są w silosy, zasobniki i systemy dozujące. Dzięki temu beton posiada bardzo wysokie właściwości chemiczne, fizyczne i mechaniczne. Oczywiście można wykonać go także w warunkach domowych, poprzez wymieszanie powyższych składników w specjalnym urządzeniu, jakim jest betoniarka. Niestety trzeba liczyć się z tym, że beton w ten sposób powstały będzie o wiele słabszej klasy aniżeli ten, który został stworzony w odpowiednich warunkach, przy użyciu profesjonalnego sprzętu.

Do czego służy beton?

Budulec, jakim jest beton, może być wykorzystywany nie tylko w budownictwie, ale także do produkcji biżuterii. Kosztowności z niego wykonane wyglądają niczym szczotkowany metal i nie przypominają wtedy betonu towarowego, ale mimo to cieszą oko każdego ich posiadacza. Warto także pamiętać, że z tego budulca tworzy się przeróżne dodatki do wnętrz. Począwszy od mebli i blatów, aż po donice, czy nawet lampy. Ponadto, służy także do produkcji mebli łazienkowych i całej armatury kuchennej. Wykonane z niego wanny, umywalki oraz innego rodzaju akcesoria kuchenne cechują się ponadprzeciętną trwałością. Można zatem stwierdzić, że beton był i jest ważnym budulcem tworzącym cały architektoniczny świat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here