Kalanchoe to piękne rośliny doniczkowe o niewielkich wymaganiach uprawowych i pielęgnacyjnych. Kwiaty wystarczy podlewać raz w tygodniu, gdyż nadmierna ilość wody sprzyja ich gniciu. Kalanchoe jest rośliną kwitnącą, dlatego raz na dwa tygodnie wskazane jest nawożenie podłoża.

Kalanchoe obejmuje wiele pięknych i łatwych w domowej pielęgnacji roślin doniczkowych. Najpopularniejszą rośliną kwitnącą należącą do tego rodzaju jest Kalanchoe Blossfelda dostępna w różnych wariantach kolorystycznych. Kalanchoe nie wymaga częstego podlewania, gdyż wykazuje zdolność magazynowania wilgoci w grubych liściach.

Kalanchoe – charakterystyka

Kalanchoe to popularne rośliny doniczkowe, które mogą być uprawiane w warunkach domowych, jak też na zewnątrz. W porze letniej i wiosennej doskonale sprawdzają się na balkonie lub patio. Można z nich również tworzyć ogrodowe rabaty. Kalanchoe zalicza się do rodziny gruboszowatych. Za najbardziej popularną roślinę z tego rodzaju uznaje się Kalanchoe Blossfelda występujące w wielu kolorach: zielonym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym, różowym, łososiowym, białym, liliowym, jak też dwukolorowe. W zależności od odmiany kalanchoe wytwarza kwiaty pojedyncze lub podwójne. W sklepach ogrodniczych można spotkać nie tylko kwitnące kalanchoe, ale również rośliny o bardzo atrakcyjnym i gęstym ulistnieniu.

Jak kupować roślinę?

Przy zakupie rośliny kalanchoe należy zwrócić szczególną uwagę na wygląd kwiatów, które powinny być nierozwinięte, ale z widocznym kolorem. Warto przyjrzeć się również rozmiarom doniczki, średnicy i grubości rośliny, a także liczbie pąków i poziomowi ich dojrzałości. Przy zakupie kalanchoe wskazane jest dokładne obejrzenie rośliny w celu stwierdzenia braku szkodników i oznak chorób. Złą formę rośliny sygnalizują m.in.: uszkodzone lub żółte liście i zwiędłe kwiaty.

Wymagania i pielęgnacja kalanchoe

Kwitnące kalanchoe należy do sukulentów o grubym i mięsistym listowiu. Jest rośliną o niewielkich wymaganiach uprawowych i pielęgnacyjnych, dlatego nierzadko pojawia się w mieszkaniach osób zabieganych, zapracowanych oraz niebędących doświadczonymi ogrodnikami. Minimalną temperaturą, jaką znosi kalanchoe jest 12 stopni Celsjusza. Roślina preferuje stanowiska jasne i słoneczne. Może być uprawiana wewnątrz domu, jak też na zewnątrz pod warunkiem, że temperatura powietrza nie spada poniżej temperatury minimalnej (12 stopni Celsjusza). Kalanchoe wykazuje zdolność do magazynowania wilgoci w liściach, dlatego wystarczy ją podlewać raz w tygodniu. Niewskazane jest częstsze i obfite podlewanie rośliny, gdyż sprzyja to jej gniciu. Kalanchoe jest rośliną kwitnącą, dlatego potrzebuje wiele energii i składników odżywczych. Roślinę należy nawozić raz na dwa tygodnie, aby zapewnić jej długie i bujne kwitnienie. W pielęgnacji kalanchoe ważne jest także usuwanie zwiędłych kwiatów, co należy wykonywać ostrożnie, aby nie dopuścić do uszkodzenia nowych pąków.

Czytaj także: Zamioculcas – uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here