Jakie właściwości ma ekogroszek?

0
1632

Ekogroszek to rodzaj paliwa, które jest wytwarzane z węgla kamiennego. I właśnie z węglem kamiennym ekogroszek konkuruje pod względem popularności. W dzisiejszym artykule chcemy Ci przedstawić najważniejsze zalety ekogroszku, który jest określany jako paliwo przyszłości. Wybierając rodzaj paliwa do ogrzewania domu lub obiektów firmowych, powinieneś poważnie przemyśleć zakup ekogroszku.

Czym jest ekogroszek?

Jak wspomnieliśmy na początku ekogroszek to rodzaj paliwa wytwarzanego z węgla kamiennego. Może być także produkowany z węgla brunatnego. Już na wstępie warto wymienić najważniejsze zalety tego rodzaju paliwa, do których zaliczamy wysoką kaloryczność, niską spiekalność, małą zawartość siarki, popiołu oraz substancji niepalnych.

Do cech charakterystycznych ekogroszku możemy zaliczyć spore zróżnicowanie średnicy bryłek. Wielkość ekogroszku często waha się w granicach 5-25 mm. Dzięki temu dużo łatwiej jest wykorzystać ekogroszek w automatycznych dozownikach węgla. Dużym atutem spalania w piecu z podajnikiem jest niższa szkodliwość dla środowiska. Wynika to z faktu, że w procesie spalania emitowana jest mniejsza ilość CO2, dioksyn, węglowodorów aromatycznych, furanów oraz pyłów.

Jak spala się ekogroszek?

Słów kilka warto poświęcić omówieniu procesu spalania ekogroszku. Kupując wysokiej jakości surowiec i zapewniając prawidłowy przebieg procesu spalania, możesz skutecznie zapobiec dużym stratom energii oraz przegrzewaniu kotła. Pamiętaj, że ekogroszek w trakcie spalania nie może być zbyt wilgotny. Nadmierna wilgotność może doprowadzić do zapchania kotła. Najlepszym wyborem będzie dla ciebie ekogroszek workowany, który nie wymaga dodatkowego suszenia. Kupując ekogroszek, warto wybrać rodzimy opał, ponieważ ma on o wiele lepsze właściwości od importowanego surowca.

Analizując proces spalania ekogroszku, trzeba wziąć pod uwagę moc i wydajność wentylatora. Na opakowaniu ekogroszku znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące optymalnych ustawień wentylatora. Warto się do nich stosować. Po rozpaleniu sprawdź koniecznie, czy opał spala się w sposób równomierny. To pozwoli na optymalne ogrzanie całego budynku.

Na jakie parametry zwrócić uwagę kupując ekogroszek?

Przed zakupem ekogroszku najlepiej zweryfikować jego parametry. Chodzi przede wszystkim o zawartość popiołu, która w przypadku polskiego surowca wynosi 4-8%. Optymalną wartością będzie zatem 6%. Niska zawartość popiołu podnosi wygodę użytkowania oraz skraca czas niezbędny do obsługi i czyszczenia kotła.

Ważnym parametrem jest także znak bezpieczeństwa ekologicznego. Takie oznaczenie daje Ci pewność, że zakupiony ekogroszek cechuje się wysoką jakością oraz niskim poziomem emisji szkodliwych związków. Sprawdź także poziom spiekalności surowca. Ten parametr wpływa na kondycję kotła. Optymalny poziom spiekalności, który zapobiega powstawaniu tzw. spieków, wynosi 20 RI. Nie bez znaczenia jest także kaloryczność opału. Jej poziom powinien oscylować w granicach 24 MJ/kg. Zawartość siarki w surowcu nie może przekroczyć wartości 0,6%.

Ekogroszek – hurt

Zastanawiasz się, gdzie w takim razie kupić wysokiej klasy ekogroszek? Warto zapoznać się z ofertą zawartą na stronie sambudrol.pl. Znajdziesz tam kompleksową ofertę obejmującą nie tylko ekogroszek, ale także pellet drzewny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here