Słońce sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu oraz w ogrodzie, na tarasie lub balkonie. Warto wybrać odpowiedni komplet mebli – plastikowy, drewniany, rattanowy, a może wiklinowy? Wybór jest naprawdę duży. Podpowiadamy, jakie są wady i zalety mebli z poszczególnych materiałów.

Pełnia sezonu to najwyższy czas, aby zacząć poszukiwania wymarzonych mebli ogrodowych. Muszą być w odpowiednim designie i kolorze, ale równie ważna jest ich trwałość, aby mogły służyć przez kilka lat. Jakie meble do ogrodu lub na balkon wybrać? Oto ich najpopularniejsze rodzaje.

Meble drewniane – elegancja i szlachetność

Jednym z najczęściej wybieranych materiałów podczas urządzania domu jest drewno – zamawiamy m.in. blat drewniany do kuchni, ale także komplety mebli do ogrodu lub na taras. W ten sposób zachowujemy też odpowiednią harmonię. Drewno uchodzi za wyjątkowo szlachetny materiał i wyróżnia się pięknym i naturalnym wyglądem. Jest stosunkowo odporne, ale wymaga konserwacji i impregnacji.

Jeśli jednak mamy już w kuchni np. blaty dębowe, a w salonie drewniane schody, zapewne doskonale znamy zasady pielęgnacji tego materiału. Warto wtedy wybrać meble ogrodowe z tego samego tworzywa, gdyż efekt aranżacyjny będzie doskonały.

Meble rattanowe – lekkie i modne

Rattan szybko stał się popularny, gdyż jest lekki i wyjątkowo stylowy, ale pasuje raczej do ogrodów zimowych, ew. na tarasy z zadaszeniem. Jeśli ustawisz takie meble na ogrodzie, musisz je chować, gdyż nie są odporne na deszcz oraz mocne nasłonecznienie. Konieczna jest też odpowiednia pielęgnacja i konserwacja.

Alternatywą mogą być meble technorattanowe, dużo bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Zarówno drewno – np. drewniany stół, blaty dębowe itd. – jak i rattan to eleganckie tworzywa, idealne do stylowych aranżacji.

Meble plastikowe lub metalowe – przede wszystkim praktyczne

Jeśli jednak szukasz przede wszystkim praktycznych mebli, weź pod uwagę inne tworzywa – np. plastik albo metal. Dobrej jakości komplety o solidnej konstrukcji są odporne na wodę i promieniowanie UV, a ponadto dobrze wyglądają.

Nie wymagają takich zabiegów jak blat drewniany ani takiej ochrony jak rattan, a dostępne są modele o rozmaitym designie – można z powodzeniem znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Bez problemu można wybrać meble metalowe o ładnej stylistyce i wyjątkowo funkcjonalne.

Decydując się na meble do ogrodu lub na taras, kieruj się głównie swoimi potrzebami i względami estetycznymi. Odpowiedni zestaw będzie jednym z najważniejszych elementów wyposażenia i zapewni odpowiednią wygodę użytkownikom.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here