Jaki odkurzacz do domu wybrać? Na jakie rozwiązanie postawić – z workiem, bez worka, z filtrem wodnym czy filtrem HEPA? A może zdecydować się na odkurzacz bezprzewodowy? To, jaki odkurzacz kupić, powinno w dużej mierze zależeć nie tylko od powierzchni mieszkania, lecz także m.in. od potrzeb jego mieszkańców. Wybierając odkurzacz, warto uwzględnić, czy w domu są dzieci, alergicy, czy mieszka tutaj zwierzę. To wszystko ma wpływ na wybór odkurzacza. Uwzględniając te elementy, masz szansę wybrać odkurzacz naprawdę dopasowany do twoich potrzeb.

  1. Odkurzacz powinien być dostosowany do warunków mieszkaniowych i potrzeb mieszkańców.
  2. Na rynku dostępne są obecnie odkurzacze workowe, bezworkowe, bezprzewodowe, z filtrem wodnym, a także mobilne.
  3. Wybierając odkurzacz, warto zwrócić uwagę na jego moc, generowany hałas, rodzaj filtra, a także ciężar i wielkość.

Jaki odkurzacz wybrać?

Odkurzacz – jaki wybrać, zależy w dużej mierze od tego, jakie konkretnie potrzeby ma dane gospodarstwo domowe. Jeśli bowiem mieszkają w nim małe dzieci lub alergicy, bardzo dużą uwagę należy zwrócić na poziom reemisji kurzu i dokładność sprzętu w usuwaniu zanieczyszczeń z powietrza. W przypadku domów i mieszkań, w których mieszkają zwierzęta, zwrócić trzeba będzie uwagę przede wszystkim na siłę i moc odkurzacza oraz jego zdolność do radzenia sobie z usuwaniem sierści. Na pytanie, jaki wybrać odkurzacz, nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Przed przystąpieniem do poszukiwań idealnego rozwiązania, warto zapoznać się z rodzajem odkurzaczy dostępnych obecnie na rynku.

Odkurzacze workowe (tradycyjne) to najpopularniejsze obecnie rozwiązanie w Polskich domach. Istnieje co najmniej kilka ich typów, różniących się przede wszystkim rodzajem worków (papierowe, materiałowe, tzw. worki stałe). Z myślą o alergikach powstały specjalne syntetyczne worki do odkurzaczy. Niewątpliwą zaletą odkurzaczy workowych jest ich cena, wadą – konieczność wymiany worków i związane z tym koszty eksploatacyjne.

Nie bez powodu coraz większą popularność zyskują więc odkurzacze bezworkowe. Są one zdecydowanie wygodniejsze, ponieważ nie wymagają poszukiwania i zakupu wymiennych worków. Ich głównym elementem jest natomiast specjalny filtr, który oczywiście również trzeba wymieniać. Robi się to jednak zdecydowanie rzadziej niż w przypadku worków, a ponadto porównanie ceny worków wymienionych w tym samym okresie, co jeden filtr, wyraźnie wskazuje, że odkurzacze bezworkowe są nieco tańsze w eksploatacji.

Bardzo popularne stają się również odkurzacze z filtrem wodnym, które nie tylko lepiej „zbierają” zanieczyszczenia, roztocza i alergeny z powietrza, lecz także nawilżają powietrze. Są szczególnie zalecane alergikom. Wiele odkurzaczy z filtrem wodnym ma także funkcję mycia dywanów i tapicerek, co jest bardzo dużym ich atutem.

W domu niepotrzebne są odkurzacze przemysłowe, natomiast w przypadku biura, dużych hal, a także garaży sprawdzają się doskonale. Mają one zdecydowanie większą moc od odkurzaczy domowych, większą siłę ssania. Niestety najczęściej są również zdecydowanie cięższe i głośniejsze od domowych modeli. W domu i biurze sprawdzają się natomiast odkurzacze akumulatorowe (ręczne), które pozwalają na dotarcie właściwie w każdą szczelinę. Coraz częściej na rynku pojawiają się także odkurzacze wielofunkcyjne, które jednocześnie odkurzają, myją powierzchnie, a także posiadają specjalny uchwyt, który czyni z nich mobilne urządzenia do sprzątania. Wybór jest naprawdę szeroki i tylko od klienta zależy, na jaki model się zdecyduje. Ważne, aby na początku określić, jakie funkcje odkurzacza są w tym konkretnym przypadku najważniejsze. Szeroki wybór odkrzaczy znajdziesz na stronie Castorama – https://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/porzadki-i-chemia/odkurzacze.html

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu odkurzacza?

Moc odkurzacza jest silnie związana z jego klasą energetyczną, podobnie zresztą jak jego głośność. Wybierając odkurzacze, warto pamiętać o tym, że im wyższa klasa energetyczna, tym większa moc i bardziej cicha praca odkurzacza. Dobry odkurzacz nie powinien mieć mniej niż 900 W mocy i nie powinien generować hałasu wyższego niż 80 dB. Równie ważny jest wybór odpowiedniego filtra. Filtr w odkurzaczu warunkuje bowiem reemisję kurzu i zakres pochłaniania zanieczyszczeń. Pod tym względem jednym z najpopularniejszych filtrów są filtry HEPA, których najnowsze wersje gwarantują prawie 99% pochłanianie zanieczyszczeń z powietrza.

Nie bez znaczenia przy wyborze odkurzacza są takie praktyczne elementy, jak jego wielkość i ciężar. Szczególnie w małych mieszkaniach znaczenie ma wielkość odkurzacza, możliwość jego łatwego przechowywania. W przypadku osób z problemami zdrowotnymi lub osób starszych warto również poszukać odkurzacza wyjątkowo lekkiego i mobilnego, który ułatwia codzienne zadania. Ciekawym rozwiązaniem są odkurzacze bezprzewodowe, które pozbawione są plączącego się pod nogami kabla. Jeśli już jednak decydujesz się na odkurzacz tradycyjny, upewnij się, że długość kabla w odkurzaczu jest wystarczająca na tyle, aby codzienne sprzątanie nie wymagało nieustannego przepinania się z gniazdka do gniazdka.

Nie bez znaczenia jest także gwarancja. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest jej specjalne przedłużenie. Jeśli decydujesz się na dość drogi i nowoczesny odkurzacz, warto rozważyć to rozwiązanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here