Zima to okres szczególny. Jej nadejście odczuwamy nie tylko, gdy przebywamy na świeżym powietrzu, lecz również we własnym miejscu zamieszkania. W nim również do nadejścia zimy należy się odpowiednio przygotować. Warto w tym celu wymienić kołdrę letnią na zimową, a tym samym – upewnić się, że nasz sen będzie komfortowy oraz regenerujący. Kołdry zimowe powinny cechować się odmiennymi parametrami niż ich letnie odpowiedniki – w innym wypadku mogą niewystarczająco ogrzać nasz organizm lub nawet spowodować jego wyziębienie. Poniżej przedstawiamy garść porad skierowanych do osób przygotowujących swoje posłanie do nastania okresu zimy.
Dobra kołdra na zimę – czy może kołdra całoroczna?
Wybór kołdry zimowej to ważna sprawa. Od jakości naszego snu będzie zależeć jakość naszego funkcjonowania w ciągu dnia. Dlatego należy dołożyć starań i gdy nadciąga okres niskich temperatur – wymienić kołdrę letnią na zimową.
Czym powinna odznaczać się dobrej jakości kołdra zimowa? Przede wszystkim powinna być odpowiednio gruba, posiadać właściwą gramaturę, odpowiednie wypełnienie, a tym samym – jej właściwości termoizolacyjne i przewiewne powinny być na odpowiednim poziomie. Kołdra, która nie tylko będzie dogrzewać nasz organizm, ale również odprowadzać nadmiar wilgoci – to kołdra optymalna.
Oprócz kołder typowo zimowych, niektórzy decyduje się na stosowanie kołder całorocznych. Kołdry takie są stosunkowo wygodne i skuteczne w ogrzewaniu naszego organizmu zarówno latem jak i zimą. Jednym ze szczególnie interesujących typów kołder całorocznych są tak zwane – kołdry cztery pory roku – składające się z warstw, które możemy łączyć za pomocą metalowego zatrzasku. W ten sposób sami dostosowujemy grubość danej kołdry do naszych potrzeb.
Kołdry z naturalnym czy syntetycznym wypełnieniem?
Podstawowy wybór, przed jakim stajemy, dotyczy formy wypełnienia danej kołdry. Znajdziemy zarówno wypełnienia naturalne jak i syntetyczny. Oba mają swoje wady i zalety, które przed dokonaniem wyboru powinniśmy poznać.
Wypełnienie naturalne to przede wszystkim pierze gęsie lub kacze – niezwykle skuteczne w tworzeniu warstwy izolacyjnej. Kołdry takie są ponadto miękkie, nie obciążają naszego organizmu w czasie snu oraz nadają się do stosowania przez dług okres czasu.
Wypełnienie syntetyczne również posiada swoje zalety. Co prawda, jest mniej skuteczne w izolacji termicznej, niemniej – potrafi być również sprężyste oraz przyjemne w czasie kontaktu z powierzchnią ciała. Ponadto, wypełnienie syntetyczne może być uzupełnione o specjalne włókna o działaniu antyalergicznym, jonizującym, poprawiającym jakość snu oraz antystresowym.
Rozmiar kołdry na okres zimowy
Kołdra dobierana na okres zimowy powinna być tych samych rozmiarów co kołdra letnia. Ustalając potrzebny rozmiar, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim długość materaca oraz ilość osób, które będą na danym posłaniu spały.
W przypadku dwóch osób polecamy wybór kołder nie krótszych niż na 200 cm oraz szerokich na przynajmniej 160 cm. Pod kołdrami takimi bez problemów zmieści się para domowników, a ich sen będzie przyjemny i regenerujący.
Kołdra zimowa 140×200 to rozmiar optymalny dla jednej osoby. Oczywiście, w przypadku sypialni nastolatka i dziecka – warto wybrać kołdry odpowiednio: krótsze oraz węższe. Podany rozmiar powinien być jednak wystarczający w przypadku posłania dla jednej osoby dorosłej.