Piła łańcuchowa pozwala skrócić czas przygotowania drewna na opał, ale nie tylko. Dzięki niej sprawnie uporamy się ze ścięciem drzewa, nawet grubego i o dużej średnicy. To jednak wciąż tylko część zadań, do których można wykorzystać ten sprzęt.

Jak jednak wybrać odpowiednią piłę łańcuchową? Czym się kierować podczas jej kupowania i które parametry będą najważniejsze?

Piła łańcuchowa spalinowa – nie tylko do zadań specjalnych

Piły łańcuchowe najczęściej posiadają silnik dwusuwowy, który jest zasilany mieszanką benzyny i oleju. Dzięki temu sprzęt działa wydajnie, sprawnie i radzi sobie z trudnymi zadaniami. Piła łańcuchowa spalinowa, w zależności m.in. od mocy urządzenia, może być wykorzystywana do przycinania gałęzi i krzewów, ale i drzew.

To sprzęt, który przydaje się w każdym ogrodzie, nie tylko do zadań specjalnych. Sprawdza się równie dobrze w rękach amatorów, majsterkowiczów, jak i profesjonalistów. Za jej pomocą można bowiem przygotować drewno na opał, elementy drewniane, z których mają powstać rozmaite instalacje i nie tylko.

Pewne jest zaś, że to właśnie to urządzenie przyspiesza wykonanie wielu prac i pozwala na zachowanie niezbędnej precyzji.

Najważniejsze parametry

O wydajności i możliwościach piły łańcuchowej informuje jej moc. Im większa moc urządzenia, tym większe możliwości jego zastosowania. Niewielka moc potrzebna jest do przycinania gałęzi czy krzewów. Znacznie większa, gdy trzeba sobie poradzić z grubym i dużym drzewem.

W zależności od przeznaczenia wybiera się również długość prowadnicy. Na tym elemencie roboczym umieszczony jest łańcuch piły, zatem im dłuższa prowadnica, tym większe czy grubsze drzewa można sprawnie ścinać.

Na wydajność oraz moc silnika przekłada się jego pojemność. Analogicznie, jak w przypadku poprzednich parametrów, większa pojemność silnika przekłada się na zwiększoną wydajność i sprawniej wykonane prace. Ten parametr trzeba jednak dopasować do rodzaju planowanych prac, bowiem silnik o dużej pojemności jest kosztowniejszy w eksploatacji.

Waga piły łańcuchowej oraz poziom hałasu, który jest generowany podczas pracy, zadecydują o komforcie użytkowania sprzętu. Do mało wymagających prac wystarczają zwykle lekkie piły, które nie są również nadmiernie głośne. Złożone i trudne prace nie obejdą się bez urządzenia znacznie mocniejszego, a zatem cięższego i głośniejszego w pracy.

Cena powinna iść w parze z jakością

Należy pamiętać, że najtańszy sprzęt może okazać się mało trwały lub niewystarczający do wykonania niektórych zadań. Najważniejsze jest jednak to, aby cena szła w parze z jakością. W wyborze odpowiedniego modelu pomoże ranking pił łańcuchowych. To narzędzie pozwalające na porównanie kosztów, parametrów czy dodatkowych funkcji oferowanych przez wybrane modele.

Zobacz także: Rankingi elektronarzędzi – czy warto z nich korzystać?

Zakup ostateczny

Niezależnie od rekomendacji i dostępnej oferty rynkowej, należy pamiętać, że w pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę własne potrzeby oraz częstotliwość i sposób wykorzystania piły łańcuchowej. Dzięki temu uda się wybrać sprzęt, z którym praca będzie satysfakcjonująca.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here