Zamek do drzwi to najważniejszy element zabezpieczający dom lub mieszkanie przed złodziejami. Zamek może mieć przy tym różną konstrukcję i sposób działania, a także klasę bezpieczeństwa. Dlatego też przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto przez chwilę zastanowić się, jakie ma cechy.

Zamek do drzwi zewnętrznych – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Zamek do drzwi wejściowych do domu lub mieszkania bezpośrednio odpowiada za poziom bezpieczeństwa w naszym miejscu zamieszkania. Może to być zamek wpuszczany do środka drzwi lub zewnętrzny, umieszczony na ich płaszczyźnie. Co więcej, zazwyczaj stosujemy oba rodzaje tych zamków na drzwiach, aby zapewnić sobie jak największy poziom zabezpieczenia.

Zamek do drzwi zewnętrznych powinien przede wszystkim odznaczać się wysoką klasą bezpieczeństwa, wynikającą z jego konstrukcji. Obecnie najbardziej rozpowszechnione jest stosowanie zamków wielopunktowych, posiadających kilka rygli blokujących. Dzięki temu system otwierania i zamykania tych zamków powoduje wzajemne przesunięcie rygli, co z kolei prowadzi do odblokowania lub też solidnego zablokowania drzwi. Co równie ważne, system ten stanowczo podwyższa poziom bezpieczeństwa zamka w stosunku do zwykłych zamków zapadkowych.

Wybierając sobie konkretny zamek, z łatwością można kierować się wskazaniami norm RC, odpowiadających poziomom bezpieczeństwa. Dzięki temu możemy wyróżnić zamki, które przez różny czas – dłuższy lub krótszy – będą stawiać opór włamywaczom. Wiele z nich dodatkowo posiada wkładki zabezpieczające przed rozwierceniem, co jeszcze bardziej podnosi poziom bezpieczeństwa.

Zamki wierzchnie i wpuszczane

Zamki wpuszczane, w których cały mechanizm znajduje się wewnątrz drzwi, są najbardziej rozpowszechnioną opcją, z jaką możemy się spotkać. Są wykorzystywane praktycznie we wszystkich typach drzwi zewnętrznych, ponieważ ukryty mechanizm dodatkowo zabezpiecza je przed uszkodzeniem i rozbrojeniem. Zamki wpuszczane wymagają jednak odpowiedniej grubości skrzydła drzwiowego, by rzeczywiście dobrze się w nim zmieściły. Nie mogą bowiem wystawać zanadto poza skrzydło.

Zamki wierzchnie często stosowane są jako drugi rodzaj zamka, uzupełniający działanie tego pierwszego. Zamek wierzchni może być stosowany nawet przy bardzo cienkim skrzydle drzwiowym i jest prosty w montażu. Zazwyczaj jest rodzajem prostej zasuwki, dlatego jedynie podwyższa poziom bezpieczeństwa, a nie może być traktowany jako główny zamek zabezpieczający wejście.

Zamek do drzwi pokojowych

W domach oprócz drzwi wejściowych często pragniemy zabezpieczyć także drzwi do konkretnego pomieszczenia – na przykład, aby nie weszło tam bez naszej kontroli dziecko. W takim przypadku warto sięgnąć po najprostszy, bębenkowy zamek do drzwi – sparta.com.pl oferuje je w kilku wersjach. W nich zamknięcie zamka spowodowane jest ruchem klucza płaskiego. To proste zabezpieczenie, które nie jest odporne na włamania, ale w przypadku mechanizmu w drzwiach wewnętrznych wystarcza w zupełności.

Nowoczesne wersje tego zamka dodatkowo wyposażone są w magnesy neodymowe, które ułatwiają przesuwanie zapadki i powodują, że jej praca jest zupełnie bezgłośny. Możemy je stosować także w wersji jednostronnej, ze specjalnym pokrętłem, co umożliwia ich zamontowanie i wygodne użytkowanie na przykład do ryglowania łazienki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here