Różnym alkoholom przypisane są różne rodzaje kieliszków. Udowodniono nawet, że odpowiednio dobrany kształt może wydobyć aromat wina, ale również wpłynąć na odczuwanie jego smaku. Aby poprawnie dobrać kieliszek do danego typu alkoholu, warto kierować się kilkoma zasadami, które znajdziesz w poniższym artykule.

Idealny kieliszek do wina

Każde wino powinno być podawane w innym kieliszku, o odpowiednim kształcie i pojemności. Jak zatem wybrać właściwe rozwiązanie? Zacznijmy od czerwonego wina, które jest częstym gościem na stole przy kolacji i na przyjęciach towarzyskich. Istnieje wiele rodzajów czerwonego wina. To lżejsze, o mniej głębokim smaku, powinno się podawać w pękatych kieliszkach z czaszami zwężanymi ku górze. Cięższe wino należy natomiast serwować w kieliszkach o wydłużonej czaszy i nieco wyższych niż te, dedykowane do białego. Ich pojemność w obu wypadkach to około 150 do 250 ml.

Kolejnym  popularnym winem jest wino białe. Kryształowe kieliszki do niego powinny być smuklejsze i mieć nieco mniejszą pojemność niż w poprzednim przypadku, a im wino lżejsze, tym kieliszek wyższy. Wino różowe podaje się natomiast w walcowatych i pękatych czaszach, które zwężają się ku górze, by przy samym brzegu lekko się rozszerzyć. Pozostał nam jeszcze wybór odpowiedniego kieliszka, w którym można podać wino musujące, czyli szampana. W tym przypadku przyjmuje się, iż należy wybierać wysokie i smukłe naczynia, których czasza zwęża się ku górze. Dzięki temu bąbelki będą wolniej uciekać, a szampan będzie musował dłużej. Można podać go także w tak zwanym tulipanie, który jest nieco szerszy i bardziej zaokrąglony.

W jakim kieliszku podać mocniejszy alkohol?

Mocniejsze alkohole podaje się w nieco innych kieliszkach niż wina. Jeśli na przyjęciu chcesz podać brandy i koniak, powinieneś wybrać pękaty kieliszek na krótkiej nóżce. Jego pojemność powinna wahać się w granicach 100-250 ml, ale pamiętaj, że nie napełniasz go do końca, a jedynie do ¼ wysokości. Obecnie popularne są również kieliszki bez nóżki, które zachwycą Twoich gości i nie sprawią problemu podczas trzymania ich w dłoni. Szeroki wybór kieliszków do brandy znajdziesz w sklepie internetowym witeks.pl, którego założyciele działają w tej branży od wielu lat i oferują klientom produkty najwyższej jakości. Są tu klasyczne propozycje, ale także te nieco bardziej oryginalne, które zaspokoją potrzeby  nawet wytrawnych koneserów drogich alkoholi.

Brandy to nie jedyny mocny alkohol, który potrzebuje innego podania. Jednym z nich jest wódka, czyli propozycja, bez której nie może obejść się większość imprez okolicznościowych w Polsce. Tu kieliszki powinny mieć niewielką pojemność – od 25 do 50 ml. Wybór kształtu jest jednak kwestią indywidualną i przeznaczoną do subiektywnej oceny. Na rynku znajdziesz wiele modeli, zazwyczaj mają one walcowaty kształt i grube szkło, a czasami także nóżkę. W tych z nóżką podaje się wódki czyste i kolorowe, bez nóżki – wyłącznie czyste. Do mocnych alkoholi należy także większość likierów, przy tego typu trunku warto wybrać niewielki kieliszek o smukłym kształcie. Konieczna jest nóżka, dobrze, żeby była nieco dłuższa niż w przypadku kieliszka do wódki, ponieważ likiery pije się właśnie, trzymając naczynie za nóżkę. Pojemność takiego kieliszka to maksymalnie 60 ml. Tu można również poszaleć z kolorem szkła i formą produktu. Mogą mieć finezyjną, kolorową nóżkę lub być ozdobione specjalnymi, dekoracyjnymi frezami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here