Pianka poliuretanowa jako materiał izolacyjny poddaszy pojawiła się na naszym rynku stosunkowo niedawno. W szybkim tempie wyparła popularną wełnę mineralną i coraz więcej osób ocieplających domy docenia jej właściwości. Dlaczego warto użyć jej do izolacji poddasza? Poniżej przedstawiamy jej najważniejsze zalety.

Termoizolacja i szczelność

Gdy wyobrażamy sobie wyizolowane poddasze, pierwszą cechą, przychodzącą do głowy, jest termoizolacja. Latem wysokie temperatury przegrzewają budynek, przez co wszędzie jest duszno i nie można oddychać. Natomiast zimą, w sezonie grzewczym, sporo ciepła ucieka na zewnątrz, co oznacza nie tylko niższe temperatury wewnątrz, ale także wyższe rachunki za ogrzewanie. Aby uniknąć takich sytuacji, warto zainwestować w piankę PUR, która skutecznie chroni poddasze przed wysokimi i niskimi temperaturami. Nie tylko wykazuje właściwości termoizolacyjne, ale dzięki swojej strukturze jest bardzo szczelna.

W przeciwieństwie do styropianu całkowicie dostosowuje się do powierzchni, nawet tych najbardziej nieregularnych. Teoretycznie wełna także posiada taką właściwość, jednak z czasem dochodzi do osuwania się niektórych fragmentów, przez co tworzą się nieszczelności. Powstałe szpary ułatwiają uciekanie ciepła, a pochłaniana z powietrza wilgoć jest często przyczyną tworzenia się pleśni. Dodatkowo izolacja poddasza pianką PUR jest szybka, prosta i skuteczna. Wystarczy po prostu ją rozpylić, dzięki czemu momentalnie zwiększy swoją objętość i dostosuje się do kształtu powierzchni.

Bezpieczeństwo

pianka PURInną istotną kwestią dotyczącą dobrej izolacji poddasza jest to, czy materiały są ekologiczne i nie emitują niebezpiecznych pyłów. Uwagę na to powinni zwrócić przede wszystkim alergicy, którzy są szczególnie narażeni  na unoszące się w powietrzu pyły. W pełni bezpiecznym dla nich rozwiązaniem okaże się właśnie pianka PUR. Nie zawiera ona szkodliwych substancji, które mogłyby być zagrożeniem dla domowników oraz środowiska.

Dodatkowo pianka tłumi dźwięki, dzięki czemu zapewnia wewnątrz odpowiednią izolację akustyczną. Przy zakupie materiałów warto także zwrócić uwagę na ciężar, którym zostanie obciążony strop. W zależności od wyboru produktu – styropianu, wełny mineralnej czy pianki PUR – będą występować różnice pomiędzy grubością izolacji i jej waga. Wyjątkowo lekka pianka poliuretanowa zapobiega powstaniu dodatkowego obciążenia dachu, dlatego pod tym względem skutecznie wypiera pozostałe sposoby izolacji.

Koszty inwestycji

Wybierając odpowiedni materiał do izolacji poddasza, często kierujemy się kosztem inwestycji. Warto przy tym pamiętać, że cena danego produktu może być myląca, więc nie powinna być jedynym wyznacznikiem zakupu. Przykładowo – wełna mineralna przy zakupie jest tańsza niż pianka PUR. Jednak to ta druga zapewnia lepszą izolację i co roku pozwoli zaoszczędzić o wiele więcej pieniędzy, dzięki mniejszym kosztom ogrzewania budynku niż pozornie tańszy odpowiednik. Raz poczyniona inwestycja szybko się zwróci, gdy nastanie sezon grzewczy, więc lepiej spojrzeć na ten problem z długofalowej perspektywy.

Poza tym pianka jest trwałym materiał, objętym długoletnią gwarancją, dzięki czemu nie zmieni swoich kształtów, nie będzie się osuwać, ani nie zostanie zaatakowana przez gryzonie. Dodatkowo zapobiega tworzeniu się pleśni na drewnia oraz procesowi korozji metalu, przedłużając trwałość tych materiałów.

Wyroby z poliuretanu cieszą się dużą popularnością w budownictwie. Pianki poliuretanowe od dawna sprawdzają się m.in. w uszczelnianiu okien i drzwi. Izolacja poddasza taką pianką jest długoletnią inwestycją, która zadowoli wszystkich domowników. Więcej na stronie izosolux.pl

F.H.U IZOSOLUX Ul. Tadeusza Śliwiaka 53, 30-798 Kraków. Tel: +48 606 108 176.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here