Rośliny doniczkowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Żywe kwiaty w mieszkaniu pozwalają dodać wnętrzom jeszcze bardziej przytulnego charakteru i naturalnej harmonii, a nierzadko stanowią także swego rodzaju „wisienkę na torcie” aranżacji salonu czy sypialni. Wybierając kwiaty doniczkowe do mieszkania często pojawia się pytanie, jaki gatunek wybrać? Coraz większym zainteresowaniem cieszy się figowiec sprężysty, który oprócz wyjątkowego wyglądu może pochwalić się szeregiem innych zalet.

Figowiec sprężysty – pochodzenie

Figowiec sprężysty (Ficus Elsastica), który bardziej znany jest pod nazwą fikusa, to roślina pochodząca z rejonów Półwyspy Indyjskiego, Malezji i Indochin, czyli z obszarów charakteryzujących się ciepłym i wilgotnym klimatem. Jest to roślina o stosunkowo dużym potencjale, ponieważ w swoim naturalnym środowisku może osiągać imponujące wysokości – nawet do 30 metrów. W Polsce natomiast figowiec sprężysty najczęściej występuje jako roślina doniczkowa, którą można zakupić na stronie polskie marki Plants & Pots. Fikus hodowany w mieszkaniu może osiągnąć ponad 2 metry wysokości, ale tylko pod warunkiem stosowania odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych.

Ficus Elastica – idealny do przestronnego salonu

Figowiec sprężysty z uwagi na swoje tropikalne pochodzenie zdecydowanie lepiej czuje się w miejscach odpowiednio nasłonecznionych, dlatego w małych i ciemnych pomieszczeniach może nie przetrwać próby czasu. Każdy właściciel dużego, dobrze oświetlonego salonu może pokusić się o zakup fikusa, który hodowany w odpowiedniej temperaturze pozwala poczuć klimat rodem z dżungli. Jeśli chodzi o warunki termiczne – najbardziej optymalna temperatura dla rozwoju figowca sprężystego oscyluje w granicach 18-22 oC, choć lekkie jej wahania nie powinny wpłynąć niekorzystnie na kondycję rośliny. Należy jednak pamiętać, że temperatura w pomieszczeniu z figowcem nie powinna spadać poniżej 15 oC – w przeciwnym wypadku kwiat zacznie powoli obumierać.

Figowiec sprężysty – roślina dla fanów eco-designu

Fikus jako roślina doniczkowa w dużej mierze zawdzięcza swoją popularność nieprzeciętnym walorom estetycznym, które pozwalają wznieść aranżację salonu czy pokoju dziennego na całkiem nowy poziom. Figowiec sprężysty może bowiem pochwalić się dużymi, ozdobnymi liśćmi, których długość może dochodzić nawet do 40cm długości. Ich powierzchnia pokryta jest naturalnym woskiem, dzięki czemu liście stają się błyszczące i gładkie, dlatego ich struktura na pierwszy rzut oka przypomina tą skórzaną. Fikus w doniczce występuje w różnych odmianach kolorystycznych, jednak ta klasyczna, z ciemnozielonymi liśćmi wydaje się najbardziej uniwersalna.

Fikus – roślina dobra dla początkujących

Figowiec sprężysty jest stosunkowo łatwy w utrzymaniu, nawet dla osób rozpoczynających swoją przygodę z uprawą roślin doniczkowych. Przede wszystkim należy pamiętać o kontrolowaniu temperatury w pomieszczeniu oraz o regularnym podlewaniu domowego drzewka. Ficus Elastica latem wymaga podlewania dwa razy w tygodniu, natomiast zimą – raz w zupełności powinien wystarczyć. Liście fikusa warto również zraszać, dzięki czemu roślina będzie lepiej się rozwijać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here