Rozważasz wymianę pieca lub modernizację systemu grzewczego? Wybór opału powinien być dobrze przemyślany, ponieważ sprzęt do ogrzewania budynku wymienia się raz na wiele lat. Z tego powodu przed podjęciem ostatecznej decyzji warto lepiej poznać dostępne na polskim rynku opcje. Dowiedz się więcej o popularnych rodzajach opału, czyli ekogroszku, pellecie i brykiecie drzewnym.

Ekogroszek – wydajny opał do pieców retortowych

W przypadku postawienia na ekogroszek należy liczyć się z zakupem dość kosztownego pieca retortowego z automatycznym podajnikiem. Taka inwestycja może jednak się opłacić, ponieważ ten rodzaj opału wyróżnia się naprawdę wysoką wydajnością i świetnym stosunkiem jakości d ceny. To z kolei pozwala na ograniczenie zużycia opału w sezonie grzewczym. Podczas zakupów należy upewnić się, że towar jest pełnowartościowy.

Choć ekogroszek ze sklepu Pan Groszek jest odpadem powstającym podczas produkcji węgla, to nie tylko jest od niego wydajniejszy i bardziej kaloryczny, ale także jest uważany za ekologiczny opał. Jest to związane z tym, że oferuje znacznie niższą emisję szkodliwych gazów i pyłów w porównaniu do wielu tradycyjnych metod ogrzewania. Ponadto ważną zaletą ekogroszku jest wygoda użytkowania – piec można załadować nawet raz na kilka dni.

Pellet – ekologiczne ogrzewanie domu

Wzrost zainteresowania pelletem w ostatnich latach jest w dużej mierze związany ze zwiększoną świadomością społeczeństwa dotyczącą ochrony środowiska. Ten rodzaj opału wyróżnia się wysoką wydajnością na poziomie 80%, co pozwala na zużycie mniejszych ilości produktu i w konsekwencji ograniczenie produkcji. Ponadto pellet to bardzo suche i gęste granulki, które dzięki takim właściwościom zapewniają niską emisję.

Choć czasami jako wadę tej formy opału wymienia się konieczność wymiany pieca, to ze względu na wysoką wydajność i atrakcyjne ceny pelletu koszt inwestycji może szybko się zwrócić. Ponadto korzystanie ze sprawdzonych granulek wysokiej jakości ze sklepu Pan Groszek oznacza znacznie mniej popiołu w porównaniu np. z węglem. Piece na pellet są także dość zautomatyzowane, dzięki czemu nie trzeba tak często zaglądać do kotłowni.

Brykiet – uniwersalny opał dla każdego

Spore zainteresowanie brykietem drzewnym ma ścisły związek z tym, że można go używać w przypadku niemal każdego sprzętu. Najbardziej poleca się go zwłaszcza właścicielom kominków, ponieważ podczas spalania tego rodzaju opały nie powstaje zbyt dużo popiołu i innych zanieczyszczeń. Na dodatek popiół można śmiało wykorzystać jako nawóz do ogródka przy domu lub na działce rekreacyjnej.

Fani brykietu cenią go również za to, że przechowywanie zapasów jest raczej dość bezproblemowe. Należy jedynie zabezpieczyć opał przed wilgocią, która może mu zaszkodzić. Ponadto kaloryczność brykietu jest wysoka, co pozwala na zużycie mniejszych ilości opału i dłuższe odstępy pomiędzy kolejnymi załadowaniami pieca. Brykiet jest również mniej szkodliwy dla środowiska ze względu na niską emisję CO2 i brak toksycznych substancji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here