Zastanawiasz się nad budową nowego domu? Oczywiście w tym wypadku masz do wyboru dwie podstawowe możliwości. Możesz wybudować dom piętrowy, albo dom parterowy, czyli dom jednopoziomowy. Trudno jednoznacznie określić, która z tych opcji jest najbardziej odpowiednia. Wszystko zależy od tego jakie masz potrzeby. Im większą masz rodzinę tym zdecydowanie warto większy wybudować dom , czyli w tym wypadku piętrowy. Niemniej jednak jeśli mieszkasz sam lub ze swoim partnerem i nie planujesz dużej rodziny, to w zupełności wystarczy dom jednopoziomowy o dość ograniczonej powierzchni, powiedzmy około 100 metrów kwadratowych. Oczywiście taki dom jest tańszy i szybciej można go wybudować.

Dom jednopoziomowy

Dom jednopoziomowyOczywiście dom jednopoziomowy ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim w takim domu nie ma schodów, co za tym idzie nie musisz codziennie chodzić do góry i w dół, co z wiekiem mogłoby być już znacznie męczące. Mieszkając w domu jednopoziomowym nie będziesz miał z tym żadnych problemów. Wszystko bowiem będzie znajdowało się na parterze. Oczywiście taki dom nie musi mieć wcale małej powierzchni, albowiem wszystko też zależy od tego na jakiej działce jest stawiany. Możesz wybudować duży dom, który również będzie w jednym poziomie, ale będzie miał dużą powierzchnię. Dom jednopoziomowy może również dysponować poddaszem, które w razie potrzeby można zaadoptować na jakieś dodatkowe pomieszczenie. Wydaje się, że również bardzo istotną kwestią są tutaj koszta, albowiem dom jednopoziomowy wiąże się ze znacznie mniejszym wydatkiem, niż miałoby to miejsce w przypadku budowy domu piętrowego.

Koszt budowy domu jednopoziomowego

Przede wszystkim niższe koszty w przypadku budowy domu jednopoziomowego wiążą się z tym, że nie trzeba prowadzić wielu instalacji na piętro. A więc zamontowanie instalacji elektrycznej, czy też instalacji wodno-kanalizacyjnej, a także instalacji centralnego ogrzewania na jednym poziomie, będzie cię kosztowało znacznie mniej, niż gdybyś musiał tego rodzaju instalacje prowadzić również na piętro. Tak więc ma to bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o twój budżet. Dom jednopoziomowy, to również duża oszczędność w kwestii stolarki okiennej. W przypadku w domu piętrowego musiałbyś również przewidzieć zamontowanie okien także na piętrze. Jeszcze inną kwestią jest również wzmocnienie stropów. W przypadku domu jednopoziomowego nie musisz nic takiego robić, Chyba że planujesz zagospodarowania w przyszłości poddasza. Niemniej jednak jeśli budujesz Dom piętrowy to musisz przewidzieć odpowiednie wzmocnienie stropów, tak aby piętro budynku było w pełni użytkowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here