Dynamika życia w naszych czasach sprawia, że coraz więcej osób, nawet w młodym wieku, ma coraz poważniejsze problemy ze snem – cierpimy na bezsenność, a przez to zmniejsza się znacznie komfort naszego życia. Chronicznie niewyspani, nie mamy szans na normalne funkcjonowanie w ciągu dnia. Co możemy zrobić, żeby to zmienić? Nie zawsze czynniki psychosomatyczne mają decydujący wpływ na jakość snu. Być może zmiany należy zacząć od dopasowania optymalnego dla nas łóżka, a ściślej mówiąc – materaca.

Materac ma znaczenie

Wybierając nowe łóżko w salonie czy w sklepie internetowym, najczęściej zwracamy uwagę na jego wygląd, materiały, z których zostało wykonane, gabaryty itp. Okazuje się, że nie zawsze zajmujemy się tym, o czym powinniśmy pamiętać w pierwszej kolejności. Nawet najpiękniejsze łóżko, idealnie dopasowane do stylu sypialni, nie będzie tym najwłaściwszym, jeśli zainwestujemy w model z nie najlepszym materacem, tymczasem to właśnie na tym elemencie konstrukcji łóżka nie warto oszczędzać.

Kiedyś niespecjalnie zastanawiano się nad tym, z czego wykonany jest materac, jakie są jego cechy mechaniczne i materiałowe, w jaki sposób z nami współpracuje, wtedy gdy chcemy odpocząć. Zwróćmy uwagę na to, że od łóżka oczekujemy, że okaże się wygodne podczas kilku godzin snu.

Łóżko (a właściwie materac) musi więc wykazywać się określonymi cechami, takimi jak: trwałość, właściwa elastyczność i twardość, lekkość i łatwość w utrzymaniu w czystości. Obecnie rynek oferuje różnego rodzaju materace – sklep stacjonarny, czy internetowy to miejsce, w którym znajdziemy m.in. materace kieszeniowe, sprężynowe albo piankowe.

Jaki materac wybrać?

Wszystkie wyżej wymienione materace to produkty najwyższej jakości – ze względu na występujące między nimi różnice, możemy je łatwo dostosować do swoich oczekiwań i potrzeb. 

Materace kieszeniowe posiadają sprężyny ze specjalnego, wykazującego się elastycznością drutu, sprężyny te umieszczone są w charakterystycznych kieszeniach z materiału, stąd nazwa materaca. Dzięki tym właściwościom materac doskonale dopasowuje się do kształtu ciała i nie jest słyszalny podczas zmiany pozycji podczas snu.

Materac sprężynowy jest produktem o ponadstandardowej trwałości, jest też lekki, dlatego z łatwością przepuszcza powietrze. 

Materace piankowe, a właściwie – wykonane z pianki poliuretanowej – są jeszcze bardziej przewiewne oraz odporne na wszelkiego rodzaju odkształcenia, dzięki czemu sprzyjają zachowaniu zdrowej pozycji w czasie snu. Są polecane przede wszystkim osobom mającym problemy z kręgosłupem.

Bardzo istotną kwestią przy wyborze określonego typu i modelu materaca jest również to, czy łatwo utrzymać go w optymalnej czystości. Służą temu specjalne pokrowce – sklepy oferują różne rodzaje pokrowców, m.in. adresowane do osób zmagających się z alergią. 

Wszystkie stanowią bardzo dobrą ochronę przed roztoczami i innymi drobnoustrojami. Pokrowce można łatwo zdejmować – dzięki zamkom, w które są wyposażone. Można je prać w pralce i następnie z łatwością ponownie nałożyć na materac.

Zastanówmy się, jaki materac będzie dla nas najlepszy – od tego wyboru w dużym stopniu będzie zależała jakość naszego snu i co za tym idzie, komfort codziennego życia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here