Deszczownice są coraz częściej stosowane w polskich łazienkach. Te niezwykle komfortowe systemy natryskowe można zamontować w niemal każdym typie kabiny prysznicowej. W ostatnim czasie także właściciele łazienek wyposażonych w wanny sięgają po deszczownice. Kąpiel pod deszczownicą to nie tylko wymysł osób, które pragną sobie dogodzić. Sięgają po nie również ci, którzy po ciężkim dniu pracy liczą na chwilę intymnego relaksu w komfortowych warunkach. Poniżej rozwijamy temat deszczownic, podpowiadamy – jakie cechy dostępnych produktów mają znaczenie w trakcie zakupów oraz po czym rozpoznać deszczownicę wartą zakupu. 

Deszczownice – czy słuchawki prysznicowe? W poszukiwaniu wyboru optymalnego

W dużym uproszczeniu – deszczownice to słuchawki prysznicowe o nieco większej średnicy. Różnią się od nich także miejscem montażu – nad głową osoby biorącej kąpiel. W porównaniu do słuchawek deszczownice oferują odmienne programy natrysku, w tym także najważniejszy program – skapywania wody. Imituje on zwykły deszcz, wywołując niezwykle komfortowe wrażenia w trakcie kąpieli.

Nie polecamy co prawda zastępowania zwykłej słuchawki prysznicowej deszczownicą. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie montaż obu rozwiązań i korzystanie z nich w zależności od potrzeby. Deszczownica pomoże Ci stworzyć relaksujący klimat i przyda się w trakcie długich kąpieli, słuchawka prysznicowa będzie natomiast idealna do szybkich, pięciominutowych pryszniców, które bierzesz rano przed wyjściem do pracy. 

Deszczownica podtynkowa – kwestie praktyczne i najważniejsze funkcje 

Deszczownica podtynkowa to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań. Deszczownice są montowane pod tynkiem, dlatego warto uwzględnić ich obecność już na etapie wykonywania projektu łazienki lub przed położeniem sufitu. W innym wypadku nie obejdzie się bez rozkuwania struktury ścian. Natrysk jest natomiast montowany na suficie bądź ścianie, przy użyciu praktycznego uchwytu. 

Warto umieszczać deszczownice na odpowiednio ustalonej wysokości. Zaleca się, by było to przynajmniej 25 cm powyżej głowy osoby korzystającej z kabiny prysznicowej. Ważna jest także sama wielkość natrysku oraz jego kształt. Warto wybierać natryski o średnicy przynajmniej 30 cm., lub nieco większe. Nie należy jednak przesadzać, gdyż im większa słuchawka, tym więcej będzie w niej otworów, a rezultacie – wypływająca woda będzie pod niższym niż zazwyczaj ciśnieniem. 

Kształt natrysku to sprawa w dużym stopniu indywidualna i związana z preferencjami estetycznymi. Znajdziesz zarówno natryski okrągłe, kwadratowe, prostokątne jak i inne, rzadziej spotykane. Nie będzie wielkim zaskoczeniem gdy zdradzimy, że natryski okrągłe są spotykane najczęściej i dostępne w największej liczbie wzorów i modeli. 

Wybierając deszczownicę, warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które ona oferuje. Niezwykle przydatne okazują się deszczownice z funkcją automatycznego odkamieniania. System taki jest przydatny, jeśli z deszczownicy korzystają regularnie wszyscy domownicy. Pomocny okazuje się także termostat, który niweluje przypadkowe zmiany ciśnienia czy temperatury wody. 

Oczywiście, również materiał, z którego deszczownica została wykonana, ma znaczenie. Warto wybierać deszczownice wykonane z wytrzymałych i antykorozyjnych stopów metali. Popularne są także deszczownice mosiężne, urzekające swoim wyglądem i połyskliwą powierzchnią. Rzadziej, stosuje się deszczownice wykonane z tworzyw sztucznych. Co prawda, urządzenia takie również mogą okazać się wysoce przydatne, jednak często ulegają awariom.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here