Nagłe przerwy w dostawach prądu są bardzo uciążliwym zjawiskiem i to nie tylko dla przedsiębiorstw, ale również dla gospodarstw domowych. Właśnie dlatego poleca się zakup generatora. Jednak dokonać go należy po przeanalizowaniu kilku czynników.

Agregaty prądotwórcze o różnej mocy

Moc generatora powinna być dopasowana do potrzeb potencjalnego użytkownika. By ustalić jej wartość powinno się zrobić listę urządzeń, które miałyby zostać podłączone pod awaryjne zasilanie. Następnie z tabliczek znamionowych jaki pobór energii ma dany przyrząd. Sumując wszystkie wartości można oszacować jaką moc powinien posiadać generator. Pamiętać jednak należy o dwóch bardzo istotnych zasadach. Po pierwsze niektóre urządzenia będą posiadały znacznie większą moc potrzebną do rozruchu niż będzie podawał znajdująca się na nich tabliczka. Wówczas należy dokonać mnożenia wartości przez 1,2 lub 3 w zależności ord rodzaju maszyny. Po drugie moc agregatu prądotwórczego powinna być większa od sumy poboru wszystkich odbiorników.

Agregaty prądotwórcze – dostępne rodzaje

W zależności od potrzeb należy rozstrzygnąć, który rodzaj agregatu będzie potrzebny. Do wyboru są jednofazowe (230V) i trójfazowe (400V). Te pierwsze będą idealnym rozwiązaniem dla gospodarstw domowych, gdzie zasilać będą miały sprzęt AGD, a także komputery, czy np. suszarkę do włosów. Generatorów trójfazowe natomiast swoje zastosowanie znajdą w warsztatach gdzie zasilać będą np. pompy, piły tarczowe, czy dźwigi. Kolejny podział agregatów obowiązuje względem rodzaju używanego paliwa. Wybrać należy pomiędzy silnikiem benzynowym, a wysokoprężnym dieslem. Przed podjęciem decyzji znowu trzeba wrócić do swoich potrzeb. Tutaj istotny jest czas pracy urządzenia, a także częstotliwość użytkowania oraz to, czy będzie to miał być generator przenośny. Porównując oba silniki łatwo zauważyć, że diesel będzie znacznie mniej mobilny poprzez swój ciężar, ale za to jego czas pracy jest znacznie dłuższy nić silnika benzynowego. Dodatkowo koszty jego eksploatacji będą niższe.

Agregaty prądotwórcze – stosowane zabezpieczenia

Urządzenia zaawansowane technologicznie sprawdzonych firm można znaleźć na tej stronie.  Bardzo przydatne będzie rozwiązanie AVR, które ma za zadanie automatyczną stabilizację napięcia. Pozwala ono na spokojna pracę urządzeń czułych na zmiany napięć. Kolejnym godnym uwagi rozwiązaniem jest wyłącznik różnicoprądowy, a także wyłącznik magnetyczno – termiczny. One mają na celu zabezpieczenie pracy prądnicy. Jeszcze jedna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę to zabudowa generatora. Ten element ma funkcję wygłuszającą i bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku gospodarstw domowych, czy małych firm.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here