Palety są jednym z podstawowych i niezwykle istotnych elementów procesu logistycznego. Solidne i wytrzymałe europalety stosuje się zarówno do bezpiecznego magazynowania, jak i sprawnego transportu towarów.

Europaleta – charakterystyka

Europalety to specjalnie skonstruowany rodzaj platformy, który służy do szeroko rozumianego transportu towarów. W większości przypadków europaleta składa się z drewnianych elementów, które połączone są ze sobą zarówno na brzegach, jak i w środku. Ten rodzaj palety powstał w odpowiedzi na potrzeby ustandaryzowania rozmiarów i specyfikacji jakościowych palet stosowanych w transporcie międzynarodowym.

Europalety, dzięki standardowym rozmiarom, przyczyniają się do znacznego usprawnienia poszczególnych etapów procesu logistycznego – uniwersalny rozmiar palet pozwala na łatwiejsze zaprojektowanie magazynu, pomaga także w jego optymalnym zagospodarowaniu.

Cechy charakterystyczne europalet – waga, wysokość

Wymiary palet EPAL określone są normą europejską, dlatego też producent europalet musi zadbać o to, by mierzyły one 1200 x 800 milimetrów. Paleta EPAL waży około 25 kilogramów, co pozwala na zachowanie jej ładowności roboczej oscylującej w granicach 1500 kilogramów, gwarantując przy tym maksymalną wytrzymałość statyczną do 4000 kilogramów. Warto pamiętać o tym, że europalety wytrzymują także wysokie obciążenia dynamiczne – w tym wypadku ładunek maksymalny wynosi do 1000 kilogramów.

Wysokość europalety ma bezpośredni związek z ideą optymalizacji procesów przewożenia towarów – projektanci europalet zadbali między innymi o to, by zajmowały one jak najmniej przestrzeni ładunkowej. Warto pamiętać również o tym, że wysokość europalet ma ogromny wpływ na usprawnienie transportu wózkami widłowymi. Na wysokość europalety największy wpływ mają klocki będące elementami spajającymi konstrukcji – standardowa paleta EPAL ma 144 mm wysokości.

Wybór producenta palet – o czym pamiętać?

Zakup europalet to krok, na który decyduje się wielu przedsiębiorców – łatwość przewożenia i magazynowania palet EPAL pomaga bowiem w sprawnej organizacji pracy firmy.

Wybierając palety warto zwrócić uwagę na to, czy posiadają one niezbędne atesty, pamiętając o tym, że znak towarowy EPAL może otrzymać wyłącznie producent europalet, który stosuje się do wszystkich norm określających poszczególne etapy produkcji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here